Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր խորհրդակցություն է անցկացրել հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամների հետ:
Հանդիպման սկզբում Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ այսպիսի կազմով հանձնաժողովի հետ առաջին անգամ անցկացվող խորհրդակցությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դառնում է ինքնավար մարմին, որի վերաբերյալ նոր օրենքն արդեն ընդունվել է, փոխվել են հանձնաժողովի կարգավիճակն ու դրա անդամներին ներկայացվող պահանջները: Նախագահը խորհրդակցության մասնակիցներից հետաքրքրվել է, թե այս ընթացքում ինչ խնդիրներ են առաջացել, ինչպես են անդրադարձել փոփոխությունները հանձնաժողովի ընթացիկ գործունեության վրա, եւ ինչ պետք է արվի, որպեսզի հանրությանը մատուցվող ծառայությունների որակը էլ ավելի բարելավվի:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն ըստ ոլորտների ներկայացրել է վերջին տարիներին հանձնաժողովի կատարված աշխատանքները եւ անդրադարձել 2018թ. գործունեության հիմնական ուղղություններին: Ռոբերտ Նազարյանը, մասնավորապես, ներկայացրել է օրենսդրական դաշտի կատարելագործման, էլեկտրաէներգետիկական շուկայի աստիճանական ազատականացման եւ միջպետական առեւտրի խթանման, կարգավորման մեխանիզմների կատարելագործման, սակագնային քաղաքականության, ներդրումային ծրագրերի, սպառողների դիմումների քննարկման, Արցախի Հանրապետության հետ փոխգործակցության եւ միջազգային համագործակցության ուղղություններով 2016-2017թթ. ՀԾԿՀ-ի կատարած աշխատանքները:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ բացի օրենսդրական կարգավորումներով ամրագրված հանձնաժողովի, որպես ինքնավար մարմնի, սահմանադրաիրավական կարգավիճակից եւ հանձնաժողովի անդամների ընտրությանը ներկայացվող առավել մասնագիտացված պահանջներից, լրամշակվել են հանձնաժողովի անկախության բարձրացմանն ուղղված հաշվետվողականության եւ ֆինանսավորման վերաբերյալ կարգավորումները, սահմանվել են նաեւ սպառողների շահերի պաշտպանությանն ուղղված կարգավորումները:
Էլեկտրաէներգետիկական շուկայի աստիճանական ազատականացման եւ միջպետական առեւտրի խթանման հետ կապված աշխատանքների վերաբերյալ նշվել է, որ հանձնաժողովը, ղեկավարվելով միջազգային առաջավոր փորձով, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ միասնական էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ստեղծմանն ուղղված կարգավորումներով, առանց օրենսդրական փոփոխությունների իրականացրել է մի շարք միջոցառումներ: Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ այս ուղղությամբ բարեփոխումներն ուղեկցվել են օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությամբ պայմանավորված «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքի վերանայմամբ:
Ռոբերտ Նազարյանը ներկայացրել է նաեւ էներգետիկայի, ջրային եւ էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտներում կարգավորման մեխանիզմների կատարելագործման նպատակով իրականացված աշխատանքներն ու սակագնային քաղաքականությունը:
Հանձնաժողովի նախագահը ՀԾԿՀ գործառույթներից առանձնացրել է էներգետիկայի բնագավառի կարգավորող ընկերությունների կողմից իրականացվող կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ ներդրումային ծրագրերի համաձայնեցման եւ ուսումնասիրության գործընթացը՝ այդ համատեքստում անդրադառնալով ներկայումս իրականացվող՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 2016-2027թթ. եւ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի 2018-2020թթ. երկու խոշոր ներդրումային ծրագրերին:
Անդրադառնալով ՀԾԿՀ-ի 2018 թվականի գործունեության հիմնական ուղղություններին, որոնք ամփոփվել են Հանձնաժողովի գործունեության 2018 թվականի ծրագրում, հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ միջազգային առաջավոր փորձին համապատասխան, այդ թվում՝ Ասիական զարգացման բանկի առաջարկությունների հիման վրա, ծրագիրը քննարկվել է կարգավորվող անձանց եւ սպառողների շահերը պաշտպանող հասարակական կազմակերպությունների հետ եւ ներկայացված առաջարկությունների հիման վրա լրամշակվել ու հաստատվել է: Շուրջ 50 կետից բաղկացած հիշյալ ծրագիրը սահմանված կարգով ներկայացվել է նաեւ Ազգային ժողովի քննարկմանը եւ արժանացել հավանության:
Խորհրդակցության ավարտին ընդգծելով, որ Հայաստանի մասնակցությունը ինտեգրացիոն տարբեր գործընթացներին նոր թափ եւ նոր որակ է հաղորդում նաեւ հանրային ծառայությունների ոլորտի տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեությանը՝ Հանրապետության Նախագահը հանձնաժողովի առջեւ խնդիր է դրել համարժեք արձագանքել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանն ու առաջընթացին միտված ծրագրերին: Նախագահը հորդորել է չբավարարվել ձեռքբերվածով եւ շարունակել յուրացնել միջազգային լավագույն փորձը, մշտապես կատարելագործել եւ ժամանակակից պահանջներին ներդաշնակեցնել հանրային ծառայությունների ոլորտի կարգավորման գործիքներն ու մեխանիզմները:
Սերժ Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել հստակեցնել կարգավորվող ընկերությունների փոխհարաբերությունների իրավական դաշտը, բարձրացնել սպառողների շահերի պաշտպանության մակարդակը եւ նրանց անմիջական ներգրավումը կարգավորման գործընթացին:
Հանրապետության Նախագահը կարեւորել է նաեւ հանձնաժողովը իր հրապարակային եւ թափանցիկ գործունեությամբ շնորհիվ հանրությանը լավագույնս ճանաչելի դարձնելը՝ ամրապնդելով վստահությունը կառույցի նկատմամբ:

Президент Армении Серж Саргсян 2 февраля провел совещание с членами Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ). Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе президента Армении.
В начале встречи президент отметил, что первая консультация с комиссией в таком составе была обусловлена тем, что в результате внесения поправок в Конституцию Комиссия по регулированию общественных услуг становится автономным органом, относительно которого уже был принят новый закон, изменился статус комиссии и требования к ее членам. Президент поинтересовался у участников совещания о том, какие проблемы возникли в этот период, как изменения отразились на текущей деятельности комиссии, и что необходимо сделать для повышения качества предоставляемых услуг.
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян представил работы, выполненные комиссией за последние годы по конкретным сферам, и коснулся основных направлений за 2018 год. Роберт Назарян, в частности, представил улучшения в законодательной базе, постепенную либерализацию рынка электроэнергии и содействие развитию межгосударственной торговли, совершенствование регуляторных механизмов, тарифную политику, инвестиционные программы, рассмотрение потребительских приложений, сотрудничество с Нагорно-Карабахской Республикой и международное сотрудничество в 2016-2017 годах.
Что касается постепенной либерализации рынка электроэнергии и поощрения межгосударственной торговли, то было отмечено, что Комиссия, учитывая международный передовой опыт, включая Единую систему регулирования рынков электроэнергии ЕАЭС, реализовала ряд мероприятий без каких-либо изменений в законодательстве. Председатель комиссии сообщил, что реформы в этом направлении сопровождались пересмотром закона об «Энергетике», который был обусловлен необходимостью в законодательных изменениях. Председатель Комиссии изложил функции КРОУ по координации и согласованию краткосрочных и долгосрочных инвестиционных проектов, осуществляемых энергорегулирующими компаниями, в этом контексте, имея в виду действующие в настоящее время две крупные инвестиционные программы компаний ЗАО «Электрические сети Армении» - 2016-2027 гг., и ЗАО «ГазпромАрмения» - 2018-2020 гг.
Касаясь ключевых направлений деятельности КРОУ на 2018 год, которые были подведены в ходе программной деятельности Комиссии за 2018 год, председатель Комиссии отметил, что на основе передовой международной практики, в том числе рекомендаций Азиатского банка развития, программа обсуждалась с лицами регулирующими и защищающими интересы потребителей, а также неправительственными организациями, и была разработана и утверждена на основе представленных предложений. Вышеупомянутая программа, состоящая из примерно 50 пунктов, также была представлена на обсуждение в Национальное Собрание и была одобрена.
Под конец совещания, подчеркнув, что участие Армении в различных интеграционных процессах придает новый импульс и новое качество деятельности предприятий, работающих в сфере оказания общественных услуг, Президент Республики поставил перед Комиссией задачу адекватно реагировать на программы, направленные на развитие экономики Армении. Президент призвал не ограничиваться достигнутым и продолжать осваивать лучший международный опыт, постоянно совершенствуя и адаптируя к современным требованиям инструменты и механизмы регулирования сектора государственного обслуживания.
Серж Саргсян счел необходимым уточнить правовые рамки отношений между регулируемыми компаниями, и повысить уровень защиты интересов потребителей.
Президент Армении подчеркнул важность того, чтобы Комиссия стала более прозрачной для общественности посредством своей публичной и прозрачной деятельности, укрепляя, таким образом, доверие к структуре.