Փետրվարի 2-4-ը աշխատանքային այցով Արցախում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների նախագահների եւ խմբակցությունների ղեկավարների պատվիրակությունը:
Արցախի ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ այցի ծրագրի շրջանակում փետրվարի 3-ի վաղ առավոտյան ՀՀ ԱԺ պատգամավորները ԱՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ խոնարհել զոհված ազատամարտիկների շիրիմներին: Այնուհետեւ ԱԺ նիստերի մեծ դահլիճում տեղի է ունեցել երկու հանրապետությունների խորհրդարանականների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Արցախի խորհրդարանի համար առանցքային է համարել Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի հետ տարեցտարի կատարելագործվող հարաբերությունները, հանձնաժողովային պարբերական հանդիպումներն ու համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերը:
Այդ համատեքստում ԱԺ նախագահը ներկայացրել է 2017թ-ին երկու խորհրդարանների շփումները, որոնք հիմնականում ուղղված են եղել տարբեր երկրների խորհրդարանների հետ ակտիվ աշխատանքների կազմակերպման նպատակին՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի էության պարզաբանմանը ու Արցախի միջազգային ճանաչմանը:
«Վստահ եմ, որ սկսված 2018 թվականին եւս շարունակելու ենք գործել նույն եռանդով՝ օգտագործելով մեր հաջողված փորձը՝ խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորություններն ընդլայնելու համար»,-նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը ընդգծել է, որ այսուհետ եւս պետք է աշխատեն երկու հանրապետությունների խորհրդարանների միջեւ կապերի ակտիվացման եւ ոլորտային հարցերի քննարկման ուղղությամբ: Այնուհետեւ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը ներկայացրել է Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ, միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանին ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով պարգեւատրելու մասին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի կարգադրությունը:
Ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները եւ խմբակցությունների ներկայացուցիչները, ովքեր ներկայացրել են մի շարք ոլորտային հարցերի շուրջ Հայաստանի խորհրդարանում ընթացող քննարկումների մասին տեղեկատվություն, որոնց մի մասը օրվա երկրորդ կեսին նախատեսում են քննարկել ԱՀ գործընկերների հետ համապատասխան հանձնաժողովներում:
Աշխատանքային այցի առաջին օրը ՀՀ պատգամավորներն այցելել են Ստեփանակերտի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն:
Այցի ծրագրով նախատեսված են նաեւ պատվիրակության անդամների հանդիպումները Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի, պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանի եւ պաշտպանության նախարար Լեւոն Մնացականյանի հետ:

Со 2-го по 4-е февраля с рабочим визитом в Арцахе находится делегация председателей постоянных комиссий и руководителей фракций  Национального собрания Республики Армения.
Как сообщает отдел информации и по связям с общественностью НС Республики Арцах, в рамках программы визита 3-го февраля утром депутаты НС Республики Армения в сопровождении заместителя председателя НС Республики Арцах Ваграма Балаяна посетили Степанакертский мемориальный комплекс и возложили цветы к могилам погибших военнослужащих. Затем в большом зале заседаний НС состоялась встреча парламентариев двух республик в расширенном составе.
Приветствуя присутствующих, председатель НС Ашот Гулян назвал ключевыми  совершенствующиеся из года в год отношения с парламентом Республики Армения, периодические встречи на уровне комиссий и заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству.
В этом контексте председатель НС представил контакты двух парламентов в 2017 году, которые в основном были нацелены на организацию активной работы с парламентами разных стран, разъяснение сущности карабахской проблемы и международное признание Арцаха.
«Уверен, что с наступившего 2018 года мы продолжим работать с тем же энтузиазмом, используя наш успешный опыт для расширения возможностей парламентской дипломатии», – отметил Ашот Гулян.
Выразив признательность за прием, руководитель фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян подчеркнул, что необходимо и впредь вести работу над активизацией связей между парламентами двух республик и обсуждением отраслевых вопросов.
Затем руководитель фракции Республиканской партии Армении представил распоряжение председателя НС Республики Армения Ара Баблояна о награждении председателя Национального собрания Республики Арцах Ашота Гуляна почетной медалью Национального собрания Республики Армения за значительный вклад в деле укрепления дружественных межпарламентских связей.
В ходе встречи с речью выступили председатели постоянных комиссий НС Республики Армения и представители фракций. Они представили информацию о проводимых в парламенте Армении  обсуждениях ряда отраслевых вопросов, часть которых во второй половине дня планируют рассмотреть с коллегами Республики Арцах в соответствующих комиссиях.
В первый день визита депутаты НС Республики Армения посетили Степанакертский центр креативных технологий «Тумо».
В рамках программы визита планируются встречи членов делегации с президентом Республики Арцах Бако Саакяном, государственным министром Араиком Арутюняном и министром обороны Левоном Мнацаканяном.