Վենեսուելան պատրաստ է դիմակայել նավթային էմբարգոյի սպառնալիքներին, որը սահմանելու հնարավորության մասին հայտնել է ԱՄՆ-ն: Այս մասին Facebook-ի իր էջում նշել է Վենեսուելայի նախագահ Նկոլաս Մադուրոն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը Արգենտինա այցի ժամանակ մեզ ուղղված սպառնալիքով է հանդես եկել, որ Վաշինգթոնը կարող է նավթային էմբարգո հայտարարել: Մենք պատրաստ ենք: Նավթային ինդուստրիայի աշխատակիցներ, մեզ իմպերիալիզմը սպառնում է, մենք պատրաստ ենք, որպեսզի ազատ լինենք, ոչ մեկը եւ ոչ մի բան մեզ չի կանգնեցնի»,- նշել է Մադուրոն:
Բուենոս Այրես այցի ժամանակ Թիլերսոնը հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը «շարունակում է քննարկել Վենեսուելայի նավթի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու կամ այդ երկրից ԱՄՆ-ին մթերքների վաճառքի արգելման հնարավորությունը: Նա միաժամանակ նշել էր, որ Վաշինգթոնն ուսումնասիրում է «ամերիկյան բիզնեսի, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի մյուս երկրների վրա ազդեցությունը մեղմելու զանազան տարբերակները»:
Անցյալ տարվա օգոստոսին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել Վենեսուելայի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու մասին: Մասնավորապես՝ ամերիկյան ընկերություններին արգելվում էր գործարքներ կնքել այդ երկրի կառավարության ու PDVSA նավթային ընկերության թողարկած նոր պարտքային պարտավորություններով եւ արժեթղթերով՝ մարման համապատասխանաբար 30 եւ 90 օրից ավելի ժամկետներով:

Венесуэла готова выстоять перед лицом угрозы нефтяного эмбарго, о возможности введения которого сообщили США. Об этом заявил на своей странице в Facebook венесуэльский президент Николас Мадуро, передает ТАСС
«Госсекретарь США Рекс Тиллерсон во время посещения Аргентины выступил с угрозой в наш адрес, что Вашингтон может объявить нефтяное эмбарго. Мы готовы, работники нефтяной индустрии, нам угрожает империализм, мы готовы к тому, чтобы быть свободными, никто и ничто нас не остановит», - написал Мадуро.
Тиллерсон во время визита в Буэнос-Айрес сообщил, что правительство Соединенных Штатов «продолжает рассматривать возможность введения санкций в отношении венесуэльской нефти или запрета на продажу в США продуктов из Венесуэлы». В то же время он отметил, что Вашингтон изучает «разные варианты для того, чтобы смягчить влияние на американский бизнес, а также другие страны в регионе».
В августе прошлого года президент США Дональд Трамп подписал указ о введении новых санкций в отношении Венесуэлы. В частности, американским компаниям запрещены сделки с новыми долговыми обязательствами и ценными бумагами, выпущенными правительством этой страны и государственной нефтяной компанией PDVSA, со сроками погашения более 30 и более 90 дней соответственно.