Հայաստանն արտաքին պարտքի վճարման դիմաց պարտավորվել է բնության պահպանմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնել: Այս մասին փետրվարի 7-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ բնապահպանության փոխնախարար Խաչիկ Հակոբյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի արտաքին պարտքը 570 մլն դոլար է կազմում, այսինքն այս գումարի մարման դիմաց Հայաստանը կլուծի իր բնապահպանական խնդիրները: «Մենք ջանք չենք խնայի միջազգային հիմնադրամներից միջոցներ ներգրավելու համար»,- նշեց Խաչիկ Հակոբյանը: Ըստ նրա՝ Հայաստան-Եվրամիություն հուշագրի շրջանակներում երկիրն այժմ 30 ցուցում է կատարում: Այս մասով 2017 թվականի ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը 5 մլն դոլարի ծրագրեր է իրականացրել: Այս պահի դրությամբ 70 մլն դոլարի դրամաշնորհային համաձայնագրեր են ստորագրվել, որոնց մի մասն այժմ իրականացման փուլում է:
«Համաձայնագրերը կնքվել են հիմնականում Ճապոնիայի եւ Գերմանիայի հետ, եւ ներկայումս Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ մշակվում է համաձայնագրերի իրականացման կարգը»,- հայտնել է փոխնախարարը:

Армения обязалась взамен погашения внешнего госдолга выполнять программы, нацеленные на охрану природы. Об этом на встрече с журналистами 7 февраля заявил заместитель министра охраны природы Хачик Акопян.
По его словам, потенциал Армении в этом направлении составляет 570 млн. долларов, то есть взамен погашения этой суммы Армения будет решать свои экологические программы. «Мы не будем жалеть усилий для привлечения средств от международных фондов»,- отметил Хачик Акопян.
Он сказал, что в рамках меморандума Армения-ЕС, страна обслуживает 30 директив. По этой части, за 2017 год Минэкологии реализовало программы на сумму в 5 млн. долларов. На данный момент подписаны грантовые соглашения на сумму в 70 млн. долларов, часть которых находится в процессе реализации.
«Соглашения заключены в основном с Японией и Германией, и на данный момент совместно с Всемирным банков разрабатывается порядок выполнения достигнутых договоренностей», - отметил замминистра.