Լեզվի կոմիտեի գործունեության վերաբերյալ օրինագծի ներկայացման որոշումը ձգձգվում է: Այս մասին փետրվարի 7-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԿԳՆ լեզվի պետական տեսչության պետ Սերգո Երիցյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ հարցով նախարարությունից ստացվել էր դրական եզրակացություն: Միաժամանակ, պաշտոնյան նշել է, որ այդ նախագծի ընդունման դեպքում իրենց կազմակերպությունը կամ կվերակազմավորվի Պետական կոմիտեի, կամ կստեղծվի սովորական Կոմիտե: Նա նաեւ ընդգծել է, որ վերջին վեց-յոթ ամիսների ընթացքւմ Երեւանում եւ շրջաններում անցկացվել են ցուցանակների եւ գրությունների բազմաթիվ մոնիտորինգներ պետության կոմից լեզվի պահանջներին չհամապատասխանելու դեպքերի հայտնաբերման համար:
Այսպես, լեզվի տեսչության պետը նշել է, որ խանութի անվանումը կարող է համապատասխանել ցանկացած բրենդի անվանը, սակայն ցուցանակը պետք է լինի հայերեն:
«Մենք օրենսդրական փոփոխությունների կարիք ունենք: Կյանքն առաջ է գնում: Օրենսդրական բացերի մասին քննարկումներ են եղել, սակայն դրանք էլ են առաջ շարժվել, քանի որ այս ամենը կապված էր ընդհանուր տեսչության ոլորտում բարեփոխումների տրամաբանության հետ»,-նշել է Երիցյանը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ այն բանից հետո, երբ իրենց կազմակերպությունը կդառնա կոմիտե, իրենց անմիջական պարտականություններում եւ գործառույթնրում արմատական փոփոխություններ տեղի կունենան: Երիցյանի խոսքով՝ կհայտնվի 5-ամյա ծրագիր, որով կկարգավորվի Կոմիտեի քաղաքականությունը, որը թույլ կտա ավելի արդյունավետ լուծել հայոց լեզվի հետ կապված խնդիրները:

Решение о представлении законопроекта относительно деятельности Комитете по языку затянулось. Об этом на встрече с журналистами 7 февраля заявил глава Государственной инспекции по вопросам языка Министерства образования и науки Армении Серго Ерицян.
По его словам, от министерств было получено положительное заключение по данному вопросу. При этом чиновник отметил, что в случае принятия данного законопроекта их организация либо будет реорганизована в Государственный комитет, либо будет создан обычный Комитет. Вместе с тем он подчеркнул, что за последние шесть-семь месяцев в Ереване и в областях были проведены тысячи мониторингов относительно вывесок или надписей, которые не соответствовали принятым государством требованиям по языку.
Так, глава государственной инспекции отметил, что любое название магазина может соответствовать названию любого бренда, но вывеска должно быть на армянском языке.
«Мы нуждаемся в законодательных изменениях. Жизнь идет вперед. Были дискуссии о законодательных пробелах, однако они не продвинулись вперед, поскольку все это связывалось с логикой реформ в сфере общей инспекции»,- пояснил Ерицян.
Он также подчеркнул, что после того, как их организация станет комитетом, в их непосредственных обязанностях и функциях произойдут кардинальные изменения. По словам Ерицяна, появится пятилетняя программа, регулирующая политику Комитета, которая позволит им более эффективно решать вопросы, связанные с защитой армянского языка.