«Բարձրագույն կրթության մասին» օրինագիծը պետք է դիտարկել ավելի լայն շրջանակում: Փետրվարի 28-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում կառավարության ժամին, պատասխանելով ԱԺ փոխխոսնակ, «Ծառուկյան» դաշինքի պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի հարցին, այս մասին հայտարարեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով՝ օրինագիծը բազմամակարդակ քննարկումներ է անցել: «Խորհրդարանը լսումներ է անցկացրել այս հարցի վերաբերյալ, եւ մենք պատրաստ ենք շատ հանգիստ կետ առ կետ քննարկել այն բոլոր խմբակցությունների հետ»,- վստահեցրեց նախարարը:
Ընդ որում, ըստ Մկրտչյանի, այս հարցը չափազանց մտահոգում է բնակչության երիտասարդությանը՝ հավելելով, որ տոկոսային հարաբերակցությամբ երկրում 35-50 տարեկան տարիքային խմբի դասախոսներն ու ուսուցիչները ընդամենը 6 տոկոս են կազմում, մինչդեռ եվրոպական երկրներում այս ցուցանիշը միջինում կարող է 60 տոկոսի հասնել: Որպես օրինակ՝ նա նշեց այն երկրները, որտեղ կրթության ոլորտում արդեն իսկ տարիքային սահմանափակումներ են կիրառվում՝ հավելելով, որ լավ կլինի, եթե հաջողվի համաձայնության գալ այս հարցի շուրջ:
ՀՀ խորհրդարանի՝ «Ծառուկյան» դաշինքից փոխխոսնակ Միքայել Մելքումյանն իր հերթին արդարության ապահովման նկատառումներով առաջարկեց տարիքային սահմանափակումներ սահմանել նաեւ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ռեկտորների, ինչպես նաեւ այլ աշխատակիցների նկատմամբ՝ հասցնելով սահմանը 65 տարեկանի, այլ ոչ թե՝ բարձրացնել մինչեւ 70 տարեկան, ինչպես եւ նախատեսվում է աղմկահարույց օրինագծով:
Նշենք, որ, վերոնշյալ օրինագծի համաձայն, ՀՀ բուհերում եւ այլ ուսումնական հաստատություններում դասավանդողների նկատմամաբ տարիքային սահմանափակումներ կկիրառվեն: Այդպես, առաջարկվում է, որպեսզի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում քաղաքացիները կարողանան գիտական եւ ուսումնական գործունեություն ծավալել մինչեւ 65 տարեկանը, իսկ բուհերի ռեկտորներին կթույլատրվի մնալ պաշտոնում է մինչեւ 70 տարեկանը:

Законопроект «О высшем образовании» необходимо рассматривать в более широком диапазоне. Об этом заявил на правительственном часе в парламенте 28 февраля министр образования и науки Левон Мкртчян, отвечая на вопрос вице-спикера Национального Собрания от блока «Царукян» Микаела Мелкумяна.
По его словам, законопроект прошел через многоуровневые обсуждения. «Парламент провел одно слушание по данному вопросу, и мы готовы очень спокойно, по пунктам, обсудить данный вопрос со всеми фракциями», - заверил министр. При этом, как отметил Мкртчян, данный вопрос очень волнует и молодую часть населения страны, добавив, что в процентном соотношении лишь 6% преподавателей, учителей и педагогов в стране в возрастной группе 35 – 50 лет, в то время как в европейских странах эта цифра в среднем может доходить до 60%. Одновременно он привел примеры тех стран, где возрастные ограничения в сфере образования уже введены, добавив, что будет неплохо, если удастся достигнуть консенсуса по данному вопросу.
В свою очередь, вице-спикер парламента от блока «Царукян» Микаел Мелкумян предложил в целях обеспечения справедливости ввести возрастные ограничения и для ректоров вузов, доведя их до 65 лет, как и для других работников данных учебных заведений, а не повышать возрастную планку до 70 лет, как это предусматривается в нашумевшем законопроекте.
Следует отметить, что по законопроекту будет введен возрастной ценз на преподавание в вузах и других образовательных учреждениях. Так предлагается, чтобы в высших учебных заведениях граждане могли осуществлять  научную и преподавательскую деятельность до 65 лет, а ректорам вузов будет позволено оставаться на должности до 70 лет.