ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ ստորագրված համաձայնագիրը ցույց է տվել, որ ռուսական կողմից ներկայացվող պատմությունը, թե Արեւելյան գործընկերությունն ուղղված է Ռուսաստանի դեմ, ամբողջությամբ հակասում է փաստերին: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման հարցերով եվրահանձնաժողովի Գլխավոր տնօրինության ղեկավարի տեղակալ Կատարինա Մատերնովան:
NEWS.am-ի հատուկ թղթակիցը Բրյուսելից հաղորդում է, որ Մատերնովան նշել է, որ ԵՄ-ն մշտապես ասել է, որ երկրներն ընտրություն կատարելու կարիք չունեն: «Դուք (Հայաստանը) չեք կարող ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի գոտու մի մասը լինել, սակայն նոր համաձայնագրով մենք ցույց տվեցինք, որ Եվրասիական միության անդամ լինելով՝ դուք դեռեւս կարող եք առեւտրային հարաբերություններ ունենալ, որոնք կարգավորվում են այդ համաձայնագրով»,- նշել է նա՝ պատասխանելով NEWS.am-ի հարցին:
Խոսելով Արեւելյան գործընկերության նոր ճարտարապետության մասին, որը մարտի 12-ին գործարկվել է Բրյուսելում, Մատերնովան նշեց, որ նոր ճարտարապետությունը վերաբերում է երկրներին սատարելուն, իսկ Հայաստանի հետ համաձայնագիրը երկկողմանի է եւ ավելի շատ վերաբերում է փոխադարձ առեւտրին՝ քաղաքական որոշակի ասպեկտներով:

The signing of the agreement between EU and Armenia showed that Russia's narrative that the Eastern Partnership is against Russia flies in the face, Deputy Director General at DG Neighbourhood and Enlargement Negotiations Katarina Mathernova told reporters in Brussels.
The EU was telling that the countries do not have to make a choice, she said.
"You [Armenia] cannot be in DCFTA, but with the new agreement we showed that being a member of the Eurasian Union, you still can have trade relationship regulated by this type of an agreement," she said in response to a question by the Armenian News- NEWS.am correspondent.
Speaking about the new Eastern Partnership architecture launched in Brussels on Monday, Mathernova said the new architecture is about the support to the countries, while CEPA signed with Armenia is a bilateral agreement and is more about mutual trade with certain political aspects.