Իրաքի Մոսուլ քաղաքում եւ շրջակա նահանգներում 212 մարդ մահապատժի է դատապարտվել: Նրանց մեծամասնությունը դատապարտվել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանն անդամակցելու համար, հաղորդում է Reuters-ը:
Նշենք, որ 2014 թվականից Մոսուլը գտնվում էր ԻՊ-ի զինյալների վերահսկողության ներքո: Նախորդ տարվա դեկտեմբերին իրաքյան բանակին հաջողվել է  Մոսուլն ամբողջությամն ազատագրել ահաբեկիչներից: Այդ պահից սկսած Իրաքում սկսեցին դատել ԻՊ-ին անդամակցելու համար: Այսպես, 815 մարդ է կանգնել դատարանի առաջ, նրանցից 212-ը մահապատժի է դատապարտվել, իսկ 150 մարդ էլ ցմահ ազատազրկման:

В Ираке 212 человек приговорены к смертной казни в Мосуле и прилегающих районах. Большая часть приговорена за членство в группировке «Исламское государство», передает Reuters со ссылкой на представитель судебной власти Ирака.
Отметим, что Мосул с 2014 года находился под контролем боевиков ИГ. В декабре прошлого года иракским войска удалось полностью освободить Мосул от террористов. С этого момента в Ираке начались суды над членами ИГ.
Так 815 человек предстали перед судом , из них 212 человек были приговорены к смертной казни. Еще 150 человек приговорены к пожизненному заключению. На данный момент неизвестно, какое количество смертных приговоров приведены в исполнение.