ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ նավթի գներն արհեստականորեն են բարձրացված: Այս մասին Թրամփը նշել է «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
«Ըստ երեւույթին, ՕՊԵԿ-ը հին գործին է անցել: Ամենուր նավթի ռեկորդային քանակությամբ, ներառյալ ամբողջությամբ բեռնված նավերով ծովում: Նավթի գներն արհեստականորեն են բարձրացված: Սրա մեջ ոչ մի լավ բան չկա, եւ սա չի կարող ընդունելի լինել»,- նշել է Թրամփը:
Նավթի համաշխարհային գները նվազում են 2014 թվականի ռեկորդների թարմացումից հետո:
Looks like OPEC is at it again. With record amounts of Oil all over the place, including the fully loaded ships at sea, Oil prices are artificially Very High! No good and will not be accepted!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 20 апреля 2018 г.
Հյուսիսամերիկյան Brent տեսակի նավթային խառնուրդի հունիսյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է 0,26 տոկոսով՝ բարելի դիմաց հասնելով մինչեւ 73,59 դոլարի, WTI տեսակի նավթի մայիսյան ֆյուչերսները՝ 0,31 տոկոսով, բարելի դիմաց հասնելով մինչեւ 68,08 դոլարի: Այս շաբաթ Brent-ը հաղթահարել է բարելի դիմաց 74 դոլարի նիշը, WTI-ն՝ 69 դոլարի, երկու նիշերն էլ 2014-ի նոյեմբեր-դեկտեմբերից առավելագույնն են:

Президент США Дональд Трамп заявил, что цены на нефть искусственно завышены. Об этом как передает Gazeta.ru. написал Трамп в своем твиттере.
«Похоже, ОПЕК взялась за старое. С рекордным количеством нефти повсюду, включая полностью загруженные корабли в море. Цены на нефть искусственно завышены! Нет ничего хорошего в этом и это не может быть приемлемо!», — написал Трамп в своем твиттере.
Мировые цены на нефть снижаются после обновления рекордов с 2014 года.
Стоимость июньских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent опускалась на 0,26%, до $73,59 за баррель, майских фьючерсов на нефть марки WTI — на 0,31%, до $68,08 за баррель. На этой неделе Brent преодолел отметку в $74, WTI — $69 за баррель, оба значения являются максимальными с ноября-декабря 2014 года.