Անհրաժեշտ է համաձայնության հասնել ոչ միայն Հյուսիսային Կորեայի ապամիջուկայնացման հարցում, այլեւ ամբողջ Հյուսիսարեւելյան Ասիայում խաղաղության եւ կայունության համակարգի կազմակերպման, լրագրողներին ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը
«Եզրափակիչ փուլում անհրաժեշտ է համաձայնության հասնել ոչ միայն Կորեական թերակղզում խաղաղության, նրա ապամիջուկայնացման հարցում, այլեւ ամբողջ Հյուսիսարեւելյան Ասիայում խաղաղության եւ կայունության համակարգի կազմակերպման, ինչն էլ, ըստ էության, կներկայացնեին նրանք, ովքեր հիմա մասնակցում են՝ երկու Կորեաները եւ Միացյալ Նահանգները»,- ասել է նա:
Լավրովը հավելել է, որ ամերիկա-հյուսիսկորեական գագաթնաժողովում կքննարկվի նաեւ Հարավային եւ Հյուսիսային Կորեաների խաղաղ պայմանագրի հարցը: «Այնպես որ, ամեն ինչ ընթանում է ռուս-չինական «ճանապարհային քարտեզի» տրամաբանությամբ»,- ասել է Լավրովը:
«Առաջին փուլը հռետորաբանությունից հրաժարումն է, նրանք (ԱՄՆ-ն, Հյուսիսային Կորեան, Հարավային կորեան), ավելի կամ պակաս, անում են, իհարկե լինում են ռեցիդիվներ, սակայն դա չի խանգարում գագաթնաժողովի նախապատրաստմանը»,- ասել է նա:

Необходимо договариваться не только о денуклеаризации КНДР, но и об организации системы мира и стабильности во всей Северо-Восточной Азии, заявил журналистам глава МИД Сергей Лавров, передает ТАСС.
«На финальном этапе нужно договариваться не только о мире на Корейском полуострове, его денуклеаризации, но и об организации систем мира и стабильности во всей Северо-Восточной Азии, что собственно и анонсировано теми, кто сейчас участвует - и две Кореи, и Соединенные Штаты, - сказал министр.
Он также добавил, что на американо-северокорейском саммите будет обсуждаться вопрос мирного договора Кореи и КНДР
«Будут обсуждать, в том числе, мирный договор, - сказал он. - Так что идет все в логике российско-китайской дорожной карты».
«Первый этап - это отказ от риторики, они (США, КНДР, Корея) более менее проходят, иногда правда бывают рецидивы, но это не мешает готовить саммиты», - сказал он.