ԱՄՆ-ն 25 տոկոսանոց մաքսատուրք է սահմանում 50 միլիարդ դոլարի չինական ապրանքների ներմուծման համար՝ այդպիսով սրելով առեւտրային վեճը աշխարհի երկու խոշորագույն տնտեսությունների միջեւ:
«Չինաստանի կողմից մտավոր սեփականության եւ տեխնոլոգիաների գողության, ինչպես նաեւ այլ անբարեխիղճ առեւտրային քայլերի լույսի ներքո ԱՄՆ-ն 25 տոկոսանոց մաքսատուրք է սահմանում 50 միլիարդ դոլար արժողությամբ չինական ապրանքների ներկրման համար, որոնք արդյունաբերական նշանակություն ունեցող տեխնոլոգիաներ են պարունակում», - հայտարարել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Այս ցանկում են «Չինաստան 2025» ռազմավարական ծրագրի հետ կապված նոր բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտների ապարանքները, որոնք կնպաստեն Չինաստանի հետագա տնտեսական աճին, սակայն կվնասեն ԱՄՆ-ի եւ շատ այլ երկրների տնտեսությանը»,- նշվում է ԱՄՆ նախագահի հայտարարության մեջ:
Բացի նշված մաքսատուրքերից, Սպիտակ տունը դիտարկում է նաեւ հավելյալ 100 միլիարդ դոլարի լրացուցիչ ցուցակը: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս միջոցները կիրականացվեն միայն Չինաստանի կողմից պատասխան քայլերի դեպքում:

The US approved tariffs on $50 billion of Chinese goods imports, the US President Donald Trump said in a statement on Friday.
“In light of China’s theft of intellectual property and technology and its other unfair trade practices, the United States will implement a 25 percent tariff on $50 billion of goods from China that contain industrially significant technologies.  This includes goods related to China’s Made in China 2025 strategic plan to dominate the emerging high-technology industries that will drive future economic growth for China, but hurt economic growth for the United States and many other countries,” the statement reads.
According to the statement, the White House may introduce addition tariffs, if China engages in retaliatory measures.