Իսպանիայի թագավորի որդին՝ ինֆանտա Կրիստինա Ինյակի Ունդարգարին հունիսի 18-ին  ներկայացել է Ավիլա նահանգի բանտ, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով El Pais-ը:
Թերթը նշում է, որ Ուրդանգարին կիրակի երեկոյան Ժնեւից Մադրիդ ժամանել: Անցած շաբաթվա վերրջին օրերմ Ուրդանդգարինն անցկացրել էր Շվեյցարիայում՝ կնոջ եւ չորս երեխաների հետ՝ լրագրողներից խուսափելու համար, գրում է թերթը: Իսպանական Պալմա (Բալեարյան կղզիներ) քաղաքի դատական իշխանությունները հունիսի 13-ին Ունդարգարինին հինգ օր էին տվել՝ Իսպանիայի ցանկացած բանտ ինքնակամ կերպով ներկայանալու համար:
Ավելի վաղ Իսպանիայի Գերագույն դատարանը նրան մեղավոր էր ճանաչել Noos հիմնադրամի հետ կապված կոռուպցիոն գործի շրջանակներում եւ դատապարտել էր հինգ տարվա եւ 10 ամսվա ազատազրկման: Ուրդանգարինի դեմ մեղադրանք է առաջադրվել առ այն, որ որպես ոչ առեւտրային կազմակերպություն գրանցված նրա Noos սպորտային ֆոնդը օգտագործվել է տեղական իշխանություններից բարձր գներով պայմանագրեր ստանալու համար, իսկ շահույթը փոխանցվում էր իր անձնական հաշիվներին:
Քրեական գործը բացվել էր 2010 թվականին դատավորի կողմից, ով զբաղվել էր Բալեարյան կղզիներում պաշտոնատար անձանց կողմից կոռուպցիայի գործի հետաքննությամբ:

Зять испанского короля, муж инфанты Кристины Иньяки Ундаргарин явился 18 июня в тюрьму провинции Авила, сообщает Интерфакс   со ссылкой на El Pais.
Газета уточняет, что Урдангарин прибыл в Мадрид из Женевы вечером в воскресенье. В Швейцарии Урдангарин провел со своей супругой и четырьмя детьми конец прошлой недели, чтобы, как отмечает газета, скрыться от журналистов.
Судебные власти испанского города Пальмы (Балеарские острова) 13 июня дали Ундаргарину пять дней на то, чтобы он добровольно явился в любую тюрьму Испании.
Ранее Верховный суд Испании признал его виновным по коррупционному делу, связанному с фондом Ноос, и приговорил к пяти годам и 10 месяцам заключения. В отношении Урдангарина были выдвинуты обвинения в том, что его спортивный фонд Ноос, зарегистрированный как некоммерческая организация, использовался для получения от местных властей контрактов по завышенным ценам, а прибыль поступала на его личные счета.
Уголовное дело было открыто в 2010 году судьей, который расследовал коррупцию среди чиновников на Балеарских островах.