Հաիթիի վարչապետ Ժակ Գի Լաֆոնտանը հրաժարական է տվել զանգվածային անկարգությունների ֆոնին, որոնք մեկնարկել են ի նշան կառավարության կողմից վառելիքի գների բարձրացման փորձի դեմ բողոքի, հայտնում է Associated Press-ը։
Երկրի նախագահ Մոիզ Ժովենելը ընդունել է Լաֆոնտանի հրաժարականը եւ պետք է նշանակի նոր վարչապետի։ Անկարգությունները Հաիթիում տեղի են ունեցել հուլիսի 6-8-ը՝ այն բանից հետո, երբ կառավարությունը որոշում էր կայացրել 37-51 տոկոսով բարձրացնել բենզինի, դիզելային վառելիքի եւ կերոսինի գները Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ պայմանավորվածության շրջանակներում։ Սպանվել են առնվազն 7 մարդ, ամենուր ջարդեր էին ընթանում։
Ճգնաժամի առնչությամբ գների բարձրացումը անորոշ ժամանակով հետաձգվել էր, սակայն բողոքի ցույցերը շարունակվելով ձեռք էին բերել քաղաքական երանգավորում՝ մարդիկ պահանջում էին վարչապետի հրաժարականը։

Премьер-министр Гаити Жак Ги Лафонтан подал в отставку на фоне массовых беспорядков, вызванных попыткой его правительства поднять цены на топливо, сообщает Интерфакс со ссылкой на информагентство Associated Press.
Президент страны Моиз Жовенель принял отставку Лафонтана и теперь должен назначить его преемника.
Беспорядки на Гаити произошли 6-8 июля, после того как правительство приняло решение повысить цены на бензин, дизельное топливо и керосин на 37-51% в рамках договоренностей с Международным Валютным Фондом. Было убито по меньшей мере семь человек, повсеместно происходили погромы.
В связи с кризисом повышение цен было отложено на неопределенный срок, однако протесты продолжились и приобрели политический окрас - люди стали требовать отставки премьера.