Իսպանիայի դատարանը կոռուպցիայի գործով քննություն է նախաձեռնել, որով անցնում է նախկին թագավոր Խուան Կառլոս I-ը, որը գահակալել է 1975-ի նոյեմբերից 2014-ի հունիս: Այս մասին հայտնում են իսպանական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով Մադրիդի դատարանի ներկայացուցչին: Նրանց տեղեկություններով՝ մեկ օր առաջ դատական նիստին է կանչվել ոստիկանության նախկին սպա Ժոզե Մանուել Վիլյարեխոն:
Այս գործում իրեղեն ապացույցների թվում է ձայնագրություն, որում ենթադրաբար խոսակցությունն ընթանում է Վիլյարեխոյի, եւս մեկ տղամարդու, ինչպես նաեւ նախկին թագավորին լավ ծանոթ կնոջ միջեւ: Նա Խուան Կառլոսին I-ին մեղադրում է կոռուպցիայի եւ փողերի լվացման մեջ:
Իր ծառայությունների համար Խուան Կառլոս I-ն ապօրինաբար ստացել է մի քանի տասնյակ միլիոն եվրոյի պարգեւատրում, պնդում է կանացի ձայնը: Դրածոյի մասնակցությունը միապետին թույլ է տվել հարկային մարմիններից գաղտնի փողով եւ ակտիվներով գործարքներ կատարել: Կինը պնդում է, որ հենց ինքն էր դրածոն:

The court in Spain has initiated an investigation on corruption involving king Juan Carlos I, who held the throne from November 1975 to June 2014.
Report informs citing the Deutsche Welle, a former police officer Jose Manuel Villarejo was called to the trial before the day.
As material evidence in this case, there are audio recordings of the alleged conversation between Villarejo, another man, as well as a woman close friend of the ex-king. On the records, she accuses Juan Carlos I of corruption and money laundering.
For its services, the Juan Carlos I illegally received a fee of a few tens of millions of euros, says a female voice. The participation of a figurehead allowed the monarch to carry out operations with money and assets in secret from the tax authorities. The woman claims that she was the fake person.