Հնդկաստանի Ջամա եւ Քաշմիր նահանգում շաբաթ միկրոավտոբուսը ձորակն է ընկել. 15 մարդ զոհվել է, 17-ը՝ մարմնական վնասվածքներ ստացել, հայտնում է PTI գործակալությունը:
«Դեպքի վայրից հանել են 15 մարդու մարմին: 17 տուժածից 10-ի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր, նրանց օդային փոխադրամիջոցով հասցրել են Ջամա»,- գործակալությանը հայտնել է տեղական ոստիկանության ներկայացուցիչը:
Ոստիկանության տեղեկություններով՝ միկրոավտոբուսը Ռամբան շրջանից ուղեւորվում էր Բանիհալ քաղաք: Մարուֆ բնակավայրի մոտ վարորդը մեքենայի կառավարումը կորցրել է, եւ միկրոավտոբուսը ընկել է խորը ձորակի մեջ: Դեպքի վայրում շարունակվում է որոնողափրկարարական գործողությունը:
Գերբեռնվածության, ճանապարհների վատ վիճակի եւ վատ վարելու հետեւանքով Հնդկաստանում լուրջ ճանապարհային պատահարներ հաճախ են տեղի ունենում: Պաշտոնական վիճակագրությամբ՝ երկրում ամեն օր վթարների հետեւանքով զոհվում է 400 մարդ, տարեկան ճանապարհային պատահարների զոհ է դառնում գրեթե 150 հազար մարդ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ հնդկական ճանապարհներին տարեկան մահացությունը վերջին տարիներին գերազանցում է 200 հազար մարդ ցուցանիշը:

Микроавтобус съехал в овраг в индийском штате Джамму и Кашмир в субботу: 15 человек погибли, 17 получили ранения, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство PTI .
«Тела 15 человек достали с места происшествия. Из 17 пострадавших состояние 10 человек оценивается как критическое, их по воздуху доставили в Джамму для лечения», — заявил агентству представитель местной полиции Рафик уль-Хассан.
По данным полиции, микроавтобус следовал из округа Рамбан в город Банихал. Около населенного пункта Маруф водитель потерял управление, и микроавтобус съехал в глубокий овраг. На месте происшествия продолжается поисково-спасательная операция.
Из-за перегруженности, плохого состояния дорог и неаккуратного вождения в Индии часто происходят серьезные ДТП. По официальной статистике, каждый день в стране в результате аварий на дорогах гибнут 400 человек, за год жертвами ДТП становятся почти 150 тысяч человек. По данным Всемирной организации здравоохранения, ежегодная смертность на индийских дорогах в последние годы превышает 200 тысяч человек.