ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն ուրբաթ հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարար Ադել ալ Ջուբեյրի հետ, կողմերը քննարկել են Եմենում հակամարտության եւ լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի սպանության քննության հարցերը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Պետքարտուղարությանը:
«Պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն այսօր Բուենոս Այրեսում G20 գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարար ալ Ջուբեյրի հետ: Պետքարտուղարն ու արտգործնախարարը քննարկել են մի շարք տարածաշրջանային եւ երկկողմ հարցեր, ներառյալ Եմենում հակամարտության հետ կապված առաջիկա բանակցությունները, ինչպես նաեւ կարեւորել են Ջամալ Խաշոգջիի սպանության քննության մեջ առաջընթացի հասնելը»,- նշված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Սաուդցի հայտնի լրագրող Ջամալ Խաշոգջին, որը Washington Post-ի մեկնաբանն էր եւ 2017 թվականից բնակվում էր ԱՄՆ-ում, հոկտեմբերի 2-ին փաստաթղթեր վավերացնելու համար մտել էր Թուրքիայում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսություն եւ անհետացել։ Կարծիք կա, որ նրան այնտեղ սպանել են այդ նպատակով Ստամբուլ ժամանած հատուկ ծառայության աշխատակիցները։ Էր Ռիադը Խաշոգջիի անհետանալուց հետո միայն 2 շաբաթ անց էր ընդունել, որ լրագրողը սպանվել է, սակայն՝ «պատահաբար»։ Իսկ հոկտեմբերի 25-ին սաուդցի դատախազը հայտարարել էր, որ դա կանխամտածված սպանություն էր:

Secretary of State Mike Pompeo met with Saudi Foreign Minister al-Jubeir in Buenos Aires on the margins of the G20 Summit on Friday.
“Secretary and Foreign Minister discussed a range of regional and bilateral issues including the upcoming talks related to the Yemen conflict as well as the importance of making progress on the investigation into Jamal Khashoggi’s death,” the State Department said in a statement.
On October 2, The Washington Post contributor Jamal Khashoggi entered the Saudi Arabian consulate in Istanbul, Turkey, to validate documents, but had gone missing. It was argued that he was killed there for writing articles that criticize Riyadh. Saudi Arabia, however, had denied these accusations claiming that the journalist had disappeared after leaving the consulate. But subsequently, Riyadh confirmed that Khashoggi was killed at the consulate.