Ֆրանսիան դեռևս կպահպանի իր զորքերը Հյուսիսային Սիրիայում, քանի որ Իսլամական պետության գրոհայինները ոչնչացված չեն եւ շարունակում են վտանգ ներկայացնել ֆրանսիական շահերին:
Ֆրանսիան հանդիսանում է ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի առաջատար անդամը՝ Սիրիայում եւ Իրաքում ԻՊ-ի դեմ պայքարում, եւ ունի մոտ 1000 զինծառայող՝ ներառյալ Սիրիայի հյուսիսում տեղակայված հատուկ նշանակության ուժերը:
Ֆրանսիացի դիվանագետները Reuters-ին հայտնել են, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Սիրիայից ամերիկյան զորքերը դուրս բերելու որոշումը զարմացրել է Փարիզին:
«Սա ցույց է տալիս, որ մենք կարող ենք ունենալ տարբեր առաջնահերթություններ եւ, առաջին հերթին, մենք պետք է վստահենք ինքներս մեզ»,- ասել է Եվրոպական հարցերով նախարար Նատալի Լուազոն՝ C News-ին տված հարցազրույցում. «Այս պահին մենք, իհարկե, շարունակում ենք մնալ Սիրիայում, որովհետեւ կարեւոր է«Իսլամական պետության» դեմ պայքարը»:
Պաշտպանության նախարար Ֆլորանս Պառլին ընդունել է, որ ԻՊ-ն թուլացել է եւ կորցրել է օկուպացված տարածքների 90 տոկոսի վրա վերահսկողությունը, սակայն ճակատամարտը դեռևս չի ավարտվել:

France will keep troops in northern Syria for now because Islamic State militants have not been wiped out, contrary to the U.S. view, and has started talks with the United States on the conditions and calendar of its withdrawal, Reuters reported quoting officials.
France is a leading member of the U.S.-led coalition fighting militants in Syria and Iraq and has around 1,000 troops including special forces based in the north of the country, deployed alongside local Kurdish and Arab forces.
French diplomats told Reuters on Wednesday President Donald Trump’s decision to withdraw all 2,000 U.S. troops from the region had taken Paris by surprise. U.S. officials justified the decision by saying Islamic State had been defeated.
“It shows that we can have different priorities and that we must count on ourselves first,” Europe Minister Nathalie Loiseau told C-News television. “For now, of course we are staying in Syria because the fight against Islamic State is essential.”
France is especially sensitive to the Islamic State threat after several major deadly attacks on its soil and officials believe the militant group continues to pose a threat. Hundreds of French nationals have joined the group in Syria.