Լիբիայի ուժայի կառույցների աշխատակիցները փետրվարի 28-ին Տրիպոլիում կրակ եռն բացել լիբիական առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի ռեժիմի հակառակորդների վրա, մի քանի մարդ զոհվել է, հաղորդում է «Ռոյթեր» գործակալությունը`հղում կատարելով տեղական ԶԼՄ-ներին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, թե մոտ 400 ցուցարարներ են հավաքվել լիբիական մայրաքաղաքի արեւելյան հատվածում: Իրենց հերթին` ուժայիններն օդ են կրակել` ամբոխին ցրելու համար: «Երբ բողոքի ակցիայի մասնակիցները մոտեցել են Սուկ –Ջումաին (շուկայի հրապարակ), հայտնվել են Քադաֆիի զինված մարդիկ` քաղաքացիական հագուստով: Նրանք կրակ են բացել անզեն մարդկանց վրա, որոնցից շատերը զոհվել են, կան վիրավորներ»,-գրում է ընդդիմության վերահսկողության տակ գտնվող Բենգազիում լույս տեսնող Quryna թերթը:

Security forces fired in the air as hundreds of demonstrators gathered to protest against Libyan strongman Muammar Gaddafi in Tripoli on February 28, Reuters reports referring to local mass media.
About 400 demonstrators shouted anti-Gaddafi slogans against his four-decade rule. The police fired in the air to disperse the protestors, RIA Novosti reports.
Armed men from Gaddafi’s battalion, dressed in civilian clothes, opened fire on unarmed young men, many of them were killed and wounded, the agency quotes Quryna newspaper.