Սիրիա առաքելություն ուղարկելը մարդասիրական գործողություն է եւ այն իրավաչափ է: Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Ես չէի ցանկանա կրկնել այն հիմնավորումները, որոնք մենք տվել ենք. դրանք վերաբերում էին իրավաչափությանը, միջազգային հարաբերություններում այդպիսի գործողություն անելու ճիշտ ժամանակին:
Մի երկիր արձագանքում է դրական, մեկ այլ երկիր՝ ոչ դրական, կամ հայտարարում է, որ չի աջակցում մեր գործողություններին: Իհարկե, դա ժամանակի խնդիր է, ամեն ինչ կկարգավորվի, մեր գործողությունը միայն ու միայն մարդասիրական է: Այնքան հարցեր են տրվել, որ այս մարդասիրական գործողությունը դարձել է հարցադրումասիրական»,-հայտարարեց Դավիթ Տոնոյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը  տրամադրել էր ԱՄՆ Պետքարտուղարության դիրքորոշումը Սիրիա հայ մասնագետների խումբ ուղարկելու վերաբերյալ:
«Մեզ հասկանալի է Սիրիայի մարդասիրական իրավիճակին արձագանքելու այլ պետությունների ցանկությունը, և մենք կիսում ենք Մերձավոր Արևելքում կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանության շուրջ մտահոգությունները:
Այնուհանդերձ, մենք չենք պաշտպանում Սիրիայի զինված ուժերի հետ ներգրավվածությունը՝ լինի քաղաքացիական անձանց օգնություն ցուցաբերելու նպատակով, թե ռազմական ուղղվածության:
Մենք նաև չենք պաշտպանում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցությունն այս առաքելության նպատակով: Ռուսաստանը գործակցել է Ասադի ռեժիմի հետ՝ կոտորածի ենթարկելով քաղաքացիական անձանց և պատճառ դառնալով մարդասիրական աղետի: Ռուսաստանը շարունակում է գլոբալ հարթակում հանդես գալ Ասադի ռեժիմի և վերջինիս վայրագությունների պաշտպանության դիրքերից», - ասված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պատասխանում:
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 8-ին Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը (ընդհանուր՝ 83 անձ) ժամանել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն (ք.Հալեպ):

YEREVAN. – Sending a mission to Syria is a humanitarian action, and it’s legitimate, Minister of Defense Davit Tonoyan said on the air of Public Television of Armenia.
“I would not like to repeat those arguments that we have given; they were relating to the legitimacy, the right time to do such action within international relations,” Tonoyan stated. “One country reacts [to such action] positively, another country—not positively, or states that it doesn’t support our actions.
“Of course, it’s a matter of time, everything will be settled; our action [in Syria] is solely humanitarian.”
As reported earlier, the US embassy in Armenia had provided the US Department of State’s position on Armenia sending a team of specialists to Syria.
“We recognize the desire of other nations to respond to the humanitarian situation in Syria, and we share the concerns about protecting religious minorities in the Middle East,” the State Department had noted, in particular. “However, we do not support any engagement with Syrian military forces, whether that engagement is to provide assistance to civilians or is military in nature.”
An 83-member team—comprising deminers, doctors, and their security professionals—traveled from Armenia to Aleppo, Syria on February 8, to provide humanitarian and professional assistance to the Syrian people.