Մարտի 18-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մուհամմադ Ալ Զաաբիին:
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից NEWS.am-ին հայտնում են, որ շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ` Նորին Սրբությունը նրան մաղթեց արդյունավետ գործունեություն ի նպաստ հայ-արաբական գործակցության առավել սերտացման:
Զրույցի ընթացքում Վեհափառ Հայրապետն ընդգծեց, որ հայ-արաբական հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն` երախտագիտությամբ արձանագրելով նաեւ այն փաստը, որ Հայոց ցեղասպանությունից հետո բազմաթիվ հայորդիներ ապաստան են գտել արաբական երկրներում: Նորին Սրբությունը գոհունակությամբ անդրադարձ կատարեց երկու երկրների միջեւ այսօր առկա համագործակցությանը:
Դեսպան Մուհամմադ Ալ Զաաբին, ուրախություն հայտնելով հանդիպման առիթով, խոսեց իր ծրագրերի մասին: Վերջինս Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին նաեւ տեղեկացրեց, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները 2019 թ. երկրում հռչակել են որպես հանդուրժողականության տարի:
Այս առիթով Վեհափառ Հայրապետը եւ դեսպանն անդրադարձան պետությունների եւ ժողովուրդների միջեւ հանդուրժողականության ոգու հաստատման կարեւորությանը՝ իբրեւ խաղաղ համակեցության երաշխիք, ինչպես նաեւ կրոնների դերակատարությանը մարդկային կյանքում սիրո, փոխադարձ հարգանքի եւ համերաշխության առատացման գործում: Կարեւորվեցին այս ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը:

On 18 March, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Arab Emirates to the Republic of Armenia Mohammed Issa Ali Al Zaabi.
As reported the Information System of the Mother See to NEWS.am, congratulating the ambassador on his appointment, His Holiness wished him fruitful activities for further strengthening of the Armenian-Arab partnership.
During the conversation, the Supreme Patriarch emphasized that the Armenian-Arab relations trace back to centuries and, with gratitude, recorded the fact that several Armenians took shelter in Arab countries following the Armenian Genocide. His Holiness also touched upon the existing cooperation between the two countries with satisfaction.
Ambassador Mohammad Issa Ali Al Zaabi expressed joy over the meeting, talked about his plans and informed the Catholicos of All Armenians that the United Arab Emirates has declared the year 2019 as a year of tolerance.