Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆին թուրքական TRT-ին տված հարցազրույցում նշել է, թե Լիբիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների ներքին կողմի մասին տեղեկանալուց հետո այդ ամենի մասին կարծիքները կտրուկ կփոխվեն։
Անդրադառնալով Լիբիայից տեղահանված թուրքերին, Քադաֆին նշել է, թե նրանց համար վերադարձի դուռը միշտ էլ բաց է՝ հիշեցնելով, որ Լիբիան Թուրքիայի հետ համատեղ պատմություն ունի:
Քադաֆին Լիբիայի դեպքերի համար կրկին մեղադրել է Ալ Ղաիդային եւ Բեն Լադենին՝ խոսքում անդրադառնալով նաեւ Լիբիայի օդային սահմանի փակման խնդրին։ «Թուրքական բանակը տարիներով պայքարում է ահաբեկիչների դեմ։ Ինչո՞ւ Թուրքիայի օդային սահմանը չի փակվում։ Ինչո՞ւ ԱՄՆ-ը եւ Եվրոպան այդ հարցով որոշում չեն ընդունում։ Ինչո՞ւ»,-հարցրել է Քադաֆին՝ ականարկելով, որ Լիբիայի նկատմամբ այլ վերաբերմունք է իրականացվում։
Քադաֆին նաեւ հայտնել է, թե Լիբիան մարդասիրական օգնության կարիք չունի, քանի որ դրա համար Լիբիան բավականաչափ գումար ունի։

В интервью турецкой TRT лидер Ливии Муаммар Каддафи отметил, что после получения информации о внутренней стороне  происходящих в стране  событий мнения обо всем этом резко изменятся.
Касаясь эвакуированных из Ливии турок, Каддафи заметил, что двери страны для них всегда открыты, напомнив, что у Ливии есть общая с Турцией история.
За события в Ливии Каддафи еще раз обвинил Аль Каиду и Бен Ладена. «Турецкая армия много лет  борется против террористов. Почему  воздушная граница Турции не закрывается? Почему США и Европа не принимают решения по этому вопросу? Почему?», - спросил Каддафи, намекая, что по отношению к Ливии осуществляется другой подход.
Каддафи также сообщил,  что Ливия не нуждается в гуманитарной помощи, так как у нее есть достаточные средства.