Վաշինգտոնը պետք է ողջամիտ պատասխան տա բացառությամբ պատերազմի այն բանից հետո, երբ պարզի, թե ով է կանգնած ԱՄԷ ափերի մոտ նավթային տանկերների վրա հարձակումների հետեւում: Այս մասին հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Աբիզաիդը, հաղորդում է Reuters-ը:
«Մեզ հարկավոր է մանրակրկիտ հետազոտություն անցկացնել, որպեսզի հասկանանք, թե ինչ է կատարվել, ինչու է կատարվել, իսկ հետո ողջամիտ պատասխաններ մշակենք, բացի պատերազմից», - ասել է դեսպան Ջոն Աբիզաիդը:
«Հակամարտությունը մեր շահերից չի բխում(Իրանի), ոչ մեր, ոչ էլ Սաուդյան Արաբիայի»:
ԱՄԷ-ում թերթերը, որոնք զգալիորեն վերահսկվում են կառավարության կողմից, իրենց առաջնորդող հոդվածներում հարձակման պատասխանի ժամանակ զգուշության կոչ են անում, որը կարող է վնասել Պարսից ծոցի արաբական երկրի հեղինակությունը՝ որպես տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության պատվարի:
«Թեեւ այդ մտահոգիչ միջադեպի մասին հետագա մանրամասները դեռ պետք է պարզել, հարկավոր է սառնասրտություն դրսեւորոել եւ անհրաժեշտ է պատշաճ միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի այդ իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս չգա», - գրում է տեղական The National թերը:
Gulf News-ը նշում է, որ «իզգոյ խաղացողները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»:
Նախօրեին Սաուդյան Արաբիայի եւ ԱՄԷ-ի ներկայացուցիչները հայտարարել էին իրենց տանկերների վրա հարձակումների մասին։ Սաուդյան Արաբիան միջադեպը «նավթի միջազգային մատակարարումների հուսալիությունը խափանելու փորձ» էր անվանել։

The U.S. ambassador to Saudi Arabia said US should take what he called "reasonable responses short of war" after it had determined who was behind attacks on oil tankers off the coast of the United Arab Emirates, Reuters reported.
"We need to do a thorough investigation to understand what happened, why it happened, and then come up with reasonable responses short of war," Ambassador John Abizaid told reporters in the Saudi capital Riyadh in remarks published on Tuesday.
"It's not in (Iran's) interest, it's not in our interest, it's not in Saudi Arabia’s interest to have a conflict.”
Earlier, Saudi Arabia reported that two of its oil tankers were subjected to a sabotage attack off the UAE coast. Saudi Arabia called the incident an attempt to undermine the reliability of world oil supplies.
UAE Representatives said the day before that the attacks were made on four merchant ships near the Emirate of Fujairah near the Strait of Hormuz.