Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ մայիսի 20-ին, ընդունել է Հայաստանում գործող 2 կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարիչներից մեկի՝ «Ամունդի-ԱԿԲԱ Ասեթ Մենեջմենթ» ընկերության գլխավոր բաժնետեր ֆրանսիական Ամունդիի գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Բերնար դը Վիթին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Վարչապետը նշել է, որ կենսաթոշակային բարեփոխումները Հայաստանի համար կարեւոր նշանակություն ունեն, եւ հանդիպումը լավ հնարավորություն է՝ համագործակցության ընթացքը եւ հեռանկարները քննարկելու համար: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ կառավարությունը շահագրգռված է այդ գործընթացում ներգրավված գործընկերների, այդ թվում «Ամունդի-ԱԿԲԱ Ասեթ Մենեջմենթ»-ի հետ փոխգործակցության զարգացմամբ, որը կնպաստի կենսաթոշակային բարեփոխումների հաջող իրականացմանը, ինչպես նաեւ կենսաթոշակային կուտակային համակարգի վերաբերյալ հանրային իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը:
Բերնար դը Վիթը նշել է, որ «Ամունդի-ԱԿԲԱ Ասեթ Մենեջմենթ» ընկերությունն արդյունավետ համագործակցում է ՀՀ կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչների հետ եւ պատրաստ է շարունակել համատեղ աշխատանքը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում կենսաթոշակային բարեփոխումների տնտեսական, սոցիալական եւ ֆինանսական բաղադրիչների արդյունավետ իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել կապիտալի շուկայի զարգացման, հանրային իրազեկվածության բարձրացման, նաեւ ներդրումային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերին:

Prime Minister Nikol Pashinyan received today the delegation led by main shareholder of Amundi-ACBA Asset Management, Second Executive Director of Amundi Group Bernard de Wit, reports the Department of Information and Public Relations of the Government of Armenia.
The Prime Minister stated that pension reforms are of major importance for Armenia and emphasized that the Armenian government is interested in the enhancement of partnership with the partners engaged in the process, including Amundi-ACBA Asset Management.
Bernard de Wit stated that Amundi-ACBA Asset Management is working effectively with the Government of Armenia and the Central Bank and is ready to continue the joint efforts.
The interlocutors discussed issues on effective implementation of the economic, social and financial components of pension reforms in Armenia and particularly touched upon development of the capital market, increase of public awareness and the steps to be taken to implement investment projects.