Սիրիայում ահաբեկիչները 4 հրթիռ են արձակել «Հմեյմիմ» ռուսական ավիաբազայի վրա, հայտնել են Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունից, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Բոլոր հրթիռները ժամանակին հայտնաբերել են ռուսական ՀՕՊ միջոցները եւ ոչնչացրել: Ռուսաստանի ՕՏՈՒ կետային հարվածով Իդլիբի ապաէսկալացիայի գոտում ոչնչացվել է գրոհայինների արձակման կայանքը»,- նշել են գերատեսչությունից:
Նշվում է նաեւ, որ Սիրիայի կառավարական զորքերը ՕՏՈՒ աջակցությամբ «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» ահաբեկիչների հարձակումները շարունակում են հետ մղել նաեւ Իդլիբի ապաէսկալացիայի գոտ հարավային շրջաններում:
Մի քանի օրում սա ռուսական բազայի վրա հարձակման արդեն երրորդ փորձն է: Երկուշաբթի «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» ահաբեկիչները բազայի ուղղությամբ արձակել էին 6 հրթիռ, որոնք որսել էին ՀՕՊ ուժերը:
Ավելի ուշ գրոհայինները «Հմեյմիմը» գրոհել էին եւս 17 հրթիռներով, որոնցից 8-ը հասել էին մինչեւ բազա, մնացյալը ոչնչացվել էին:
Դրանից բացի, Իդլիբում Սիրիայի կառավարական զորքերին հաջողվել էր հետ մղել գրոհայինների կողմից ճեղքման 2 փորձ: Դրանց մասնակցել են 200 գրոհայիններ, 4 հետեւակի մարտական մեքենա եւ 4 փիքափ:
«Հմեյմիմ» ավիաբազան Ռուսաստանի ՕՏՈՒ ավիացիոն խմբավորման տեղակայման վայրն է, որը 2015 թվականից մասնակցում է Սիրիայում ռազմական գործողությանը:

Terrorists launched four missiles at the Russian Khmeimim airbase in Syria, RIA Novosti reported referring to Russian Defense Ministry.
According to the source, all missiles have been promptly detected by Russian air defense weapons and destroyed.
Syrian government forces continue to repel the attacks of the Al-Nusra Front terrorists in the southern Idlib de-escalation zone.
This is the third attempt in a few days to attack the Russian base. On Monday, the terrorist fired six missiles towards the base, all of which were intercepted by air defense forces.
Later, the militants attacked Khmeimim with another 17 missiles, eight of them did not reach the base, the rest were destroyed.
Syrian government forces managed to repel two attempts of a breakthrough in Idlib from the side of the militants. They involved 200 terrorists, four infantry fighting vehicles and four pickup trucks.
Khmeimim airbase is home to the aviation group of the Russian Aerospace Forces, which has been participating in a military operation in Syria since 2015.