2020 թվականին հատկացված միջոցների մեծ մասը կծախսվի Սահմանադրական դատարանի դատավորների եւ աշխատակազմի աշխատակիցների աշխատավարձերի վճարման համար: Հոկտեմբերի 30-ին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2020 թվականի պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ նախատեսված գումարի 89,2 տոկոսը անմիջականորեն կազմում են բուն աշխատավարձերը, ինչպես նաեւ դատավորների, նաեւ Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի աշխատակիցների խրախուսանք-հավելավճարները:

YEREVAN. – Most of the money allocated in 2020 will be spent on the salaries of judges and staff of the Constitutional Court of Armenia. The Chief of Staff of the Constitutional Court, Edgar Ghazaryan, stated this during the preliminary discussion of the draft state budget of 2020 at the joint sitting of the National Assembly standing committees on October 30.
According to him, 89.2% of the planned amount is directly the salaries, as well as the incentives and bonuses of the judges and the staff of the Constitutional Court.
To note, the funding of the Constitutional Court will be reduced by 4mn drams and will make 721mn drams.