Ֆրանսիան հուսով է, որ «խելամտությունը» կգերակայի, եւ Միացյալ Նահանգները չի կրճատի ֆրանսիական ռազմական գործողությունների աջակցությունն արեւմտյան Աֆրիկայում, որտեղ «Ալ Քաիդա»-ի եւ «Իսլամական պետության» հետ կապված խմբերն ընդլայնում են իրենց դիրքերը։ Նման կոչով է հանդես եկել Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը։
Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ֆլորենս Պարլին պետք է հանդիպեր ԱՄՆ-ից գործընկերների հետ, որպեսզի քննարկեր Սահելում ճգնաժամը։
Անցյալ տարի Պենտագոնը հայտարարել էր Աֆրիկայից հարյուրավոր զինծառայողներին հանելու մասին, քանի որ այլ տեղ է ուղարկելու այդ ռեսուրսները։ Դրա հավանականությունը տագնապ էր առաջացրել Ֆրանսիայում, որը Սահելում իր 4500 հոգանոց առաքելության համար հիմնվում է ԱՄՆ-ի հետախուզության եւ լոգիստիկայի վրա։ Մալիում ռազմական առաքելության ժամանակ ուղղաթիռի վթարի հետեւանքով 13 ֆրանսիացի զինվորներ մահը ամրապնդել է այդ գոտում մեծ աջակցություն ապահովելու Ֆրանսիայի հաստատակամությունը։
Ֆրանսիան կարծում է, որ եկել է գրոհայինների վրա ճնշումն ուժեղացնելու, ոչ թե թուլացնելու ժամանակը, որպեսզի «Իսլամական պետությանը» խանգարեն ուժեր հավաքել Սահելում, հայտարարել է Ֆրանսիայի ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան։
«Ես հուսով եմ, որ նրանք ռացիոնալ կլինեն, որպեսզի պահպանեն այդ համագործակցությունը, եւ խելամտությունը կգերակայի»,- լրագրողներին ասել է Լե Դրիանը։

Франция надеется, что «здравый смысл» возобладает, и Соединенные Штаты не будут сокращать поддержку французских военных операций в Западной Африке, где группы, связанные с «Аль-Каидой» и «Исламским государством», расширяют свои позиции. С подобным призывом выступил министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан.
Министр обороны  Франции Флоренс Парли должна была встретиться с коллегами из США в, чтобы обсудить кризис в Сахеле.
В прошлом году Пентагон объявил о планах вывести сотни военнослужащих из Африки, поскольку перенаправляет ресурсы. Эта возможность встревожила Францию, которая полагается на разведку и логистику США для своей миссии в Сахеле, насчитывающей 4500 человек. Гибель 13 французских солдат в результате крушения вертолета во время боевой миссии в Мали в ноябре усилила решимость Франции обеспечить большую поддержку в этой зоне.
Франция считает, что настало время усилить, а не ослабить давление на боевиков, чтобы помешать «Исламскому государству» набрать силы  в Сахеле, заявил высокопоставленный представитель министерства обороны Франции.
«Я надеюсь, что они будут рациональны, чтобы сохранить это партнерство, и здравый смысл возобладает», - сказал Ле Дриан журналистам.