Տուրիզմի, ինչպես նաեւ ֆիտնեսի, նորաձեւության, դիմահարդարման եւ ստացիոնար հանրային սննդի ոլորտի աշխատակիցները կարող են հայտնվել ռիսկի գոտում եւ կորցնել պահանջարկը կորոնավիրուսի պանդեմիայից հետո։ Այդ եզրահանգմանն են եկել Առաջադեմ կրթության ինստիտուտի մասնագետներն իրենց հետազոտության մեջ, որի հետ ծանոթացել են RT-ը։
Վերլուծաբանների կարծիքով՝ ռիսկի գոտում նախ կհայտնվեն զբոսաշրջային գործակալներն ու էքսկուրսավարները․ տեղաշարժի սահմանափակումների պատճառով նրանք ստիպված են ընդհատել աշխատանքը։
Ընդ որում՝ միջազգային եւ ներքին հաղորդակցության դադարեցումն արդեն հանգեցրել է նրան, որ մի շարք ավիաընկերություններ հայտնվել են սնանկության շեմին։ Այդ իրավիճակը կարող է հանգեցնել շուկայում մի շարք փորձառու պրոֆեսիոնալների ի հայտ գալուն, ինչն ինքնին կնպաստի մրցունակության մակարդակի բարձրացմանը։
Ինստիտուտի մասնագետների կարծիքով՝ այդպիսի իրավիճակ կարող է ստեղծվել ֆիտնեսի ոլորտում, երբ բազմաթիվ ֆիտնես-կենտրոններ չկարողանան վերադարձնել հաճախորդներին լրիվ ծավալով, իսկ բազմաթիվ փորձառու մարզիչներ ստիպված կլինեն փնտրել նոր աշխատանք։ Այդ դեպքում երիտասարդ մասնագետները կդառնան անմրցունակ։
Ինչպես համարում են հետազոտության հեղինակները, իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող կորոնավիրուսի դեմ միջոցները կզարգացնեն աշխատանքային գործընթացի ավտոմատացման եւ թվայնացման հնարավորությունը։ Զարգանում են նաեւ առցանց ծառայությունները, ինչի հետեւանքով հարվածի տակ կարող են հայտնվել այնպիսի մասնագետները, ինչպես վերլուծաբանները, իրավաբանական խորհրդատուները, բանկերի մենեջերները, դեղագործները, անշարժ գույքի գործակալները, event-մենեջերները, թարգմանիչները, ուսուցիչներն ու կրկնուսույցները։
Ռիսկի գոտում կարող են հայտնվել նաեւ տպագրության աշխատակիցները, քանի որ օպտիմիզացիայի նպատակով փոքր եւ միջին բիզնեսի ձեռնարկությունները անցում կկատարեն էլեկտրոնային պրոդուկտների կիրառմանը։

Работники из сферы туризма, а также индустрии фитнеса, моды, визажа и стационарного общепита могут оказаться в зоне риска и стать невостребованными после окончания пандемии коронавируса. Такие выводы содержатся в исследовании специалистов Института прогрессивного образования, с которым ознакомился RT
По мнению аналитиков, в зону риска в первую очередь попадут турагенты и экскурсоводы — из-за ограничений на передвижения компании вынуждены приостановить работу.
При этом остановка международного и внутреннего сообщения уже привела к тому, что ряд авиакомпаний оказался на грани банкротства. Такая ситуация может привести к выходу на рынок множества опытных профессионалов, что приведёт к росту уровня конкуренции.
По мнению специалистов института, подобная ситуация может сложиться и в фитнес-индустрии, когда многие фитнес-центры не смогут охватить клиентуру в полном объёме, а масса опытных инструкторов будут вынуждены искать работу. Молодые специалисты в таком случае станут неконкурентоспособными.
Как считают авторы исследования, принимаемые властями на фоне коронавируса меры могут подтолкнуть процесс автоматизации и цифровизации рабочего процесса. Развиваются и онлайн-сервисы. Из-за этого под удар могут попасть в том числе сотрудники профильных отделов: младшие аналитики, юрисконсульты, менеджеры банков, фармацевты, риелторы, event-менеджеры, переводчики, учителя и репетиторы.
В зоне риска могут оказаться и работники полиграфии, так как предприятия малого и среднего бизнеса в целях оптимизации расходов начнут переходить на электронные продукты, которые экономичнее офлайн-производства.