Ռեմդեսիվիրը «հստակ» արդյունք է թողնում՝ օգնելով ապաքինվել COVID-19-ով պացիենտներին։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Ալերգիայի եւ վարակիչ հիվանդությունների ազգային ինստիտուտի տնօրեն Էնթոնի Ֆաուչին՝ անվանելով դա ապացույցն այն բանի, որ դեղամիջոցը կարող է արգելափակել կորոնավիրուսին, հայտնում է AFP-ը։
Ֆաուչին հանդես է եկել մեկնաբանություններով Սպիտակ տանը այն բանից հետո, երբ Gilead Sciences ընկերությունը հայտնել է, որ հասել է հիմնական նպատակներին՝ այսօրվա դրությամբ ամենամեծ եւ հուսալի հետազոտության մեջ։
Ֆաուչիի խոսքերով՝ «տվյալները ցույց են տալիս, որ ռեմդեսիվիրը հստակ, զգալի, դրական արդյունք է թողնում առողջացման ժամանակի կրճատման վրա», ինչն ապացուցում է, որ «դեղամիջոցը կարող է արգելափակել այդ վիրուսին»։
Ակնկալվում է, որ Ալերգիայի եւ վարակիչ հիվանդությունների ազգային ինստիտուտը շուտով կհրապարակի արդյունքների մասին մանրամասն ռեզյումե, այդ պատճառով ստույգ որոշել, թե որքանով է լավ այս դեղամիջոցը, առայժմ բարդ է։
Ուսումնասիրությունը, որը սկսվել է փետրվարի վերջին, տվյալ պահին հանդիսանում է ռեմդեսիվիրի խոշորագույն եւ տեխնիկապես առավել հուսալի հետազոտող։ Փորձաքննությանը մասնակցել է մոտ 800 պացիենտ, որոնց մի մասը ընդունել է դեղամիջոցը, այն դեպքում, երբ մնացածները պլացեբո են ստացել, ընդ որում՝ հետազոտությունն անցկացվել է ամբողջ աշխարհի շատ վայրերում։ Ո՛չ պացիենտները, ո՛չ բժիշկները չեն իմացել, թե որ խմբին են իրենք պատկանում։
Ռեմդեսիվիրը պատկանում է այն դեղամիջոցների դասին, որոնք ուղղակիորեն են ազդում վիրուսի վրա։ Այն իմիտացնում է ՌՆԹ-ի եւ ԴՆԹ-ի չորս բլոկներից մեկը եւ կլանվում է վիրուսի գենոմի կողմից, ինչն, իր հերթին, դադարեցնում է պաթոգենների բազմացումը։

«Ремдесивир» оказывает «четкий» эффект, помогая пациентам с COVID-19 выздоравливать. Об этом заявил директор Национального института аллергии и инфекционных заболеваний США Энтони Фаучи, назвав это доказательством того, что лекарство может блокировать коронавирус, передает AFP.
Фаучи выступил с комментариями в Белом доме вскоре после того, как компания Gilead Sciences сообщила, что достигла основных целей в самом большом и надежном исследовании на сегодняшний день.
По словам Фаучи, «данные показывают, что ремдесивир оказывает четкий, значительный, положительный эффект в сокращении времени на выздоровление», что доказывает, «что лекарство может блокировать этот вирус».
Ожидается, что Национальный институт аллергии и инфекционных заболеваний, которым руководит Фаучи, вскоре опубликует подробное резюме результатов, поэтому точно определить, насколько хорош препарат, пока сложно.
Исследование, которое началось в конце февраля, на данный момент является крупнейшим исследованием ремдесивира и технически наиболее надежным. В испытании участвовали около
800 пациентов, часть из которых получала препарат, в то время как остальные получали плацебо, причем исследование проводилось во многих местах по всему миру. Ни пациенты, ни их врачи не знали, к какой группе они принадлежат.
Ремдесивир относится к классу лекарств, которые воздействуют на вирус напрямую. Он имитирует один из четырех строительных блоков РНК и ДНК и поглощается геномом вируса, что, в свою очередь, останавливает размножение патогена.