Իտալացի բժշկի հայտարարությունն այն մասին, որ կորոնավիրուսն «այլեւս կլինիկապես գոյություն չունի» հրապարակային բանավեճի պատճառ է դարձել որոշ իտալացի եւ աշխարհում ամենահայտնի բժիշկների միջեւ, հայտնում է CNBC-ը։
Բժիշկ Ալբերտո Զինգրիլոն, ով Լոմբարդիայում Միլանի Սան Ռաֆայելի հիվանդանոցի ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքի վարիչն է, հայտարարել է, թե իր գործընկերոջ ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ վիրուսը կորցնում է ներուժը։
Զինգրիլոն, ով հայտնի է որպես Իտալիայի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի անձնական բժիշկ, ասել է, թե հետազոտությունը ցույց է տվել, որ վիրուսը թուլանում է, եւ որ «իրականում, կլինիկական տեսակետից, վիրուսն այլեւս գոյություն չունի»։
«Քսուքները, որոնք վերցվել են վերջին 10 օրվա ընթացքում, ցույց են տվել վիրուսային ծանրաբեռնվածություն քանակական առումով, ինչը բացարձակ անսահմանորեն փոքր է նրա համեմատ, ինչը պացիենտները ունեին մեկ-երկու ամիս առաջ»,- ասել է նա RAI-ին տված հարցազրույցում՝ հղում անելով Սան Ռաֆայել հիվանդանոցի միկրոկենսաբանության եւ վիրուսաբանության լաբորատորիայի տնօրեն Մասիմո Կլեմենտի ուսումնասիրությանը:
Մեկնաբանություններին արագ արձագանքել է Առողջապահության հարցերով Իտալիայի բարձրագույն խորհրդատվական մարմնի ղեկավար Ֆրանկո Լոկատելին։ Ես կարող եմ միայն մեծ զարմանք եւ լիակատար տարակուսանք արտահայտել պրոֆեսոր Զանգրիլոյի հայտարարությունների հետ կապված: Բավական է դիտարկել ամեն օր նոր դեպքերի քանակը, որպեսզի հաստատվի Իտալիայում վիրուսի անընդհատ շրջանառությունը»,- ասել է նա:
Բանավեճը ծագել է Իտալիայի համար զգայուն ժամանակ, երբ երկիրը սկսել է հանել սահմանափակումները: Մինչ օրս Իտալիան հայտնել է վարակման 233 197 եւ մահվան 33 475 դեպքերի մասին:
«Գիտական ապացույցների ակնկալիքով, որոնք հաստատում են այն թեզը, որ վիրուսն անհետացել է... Ես կառաջարկեի չշփոթեցնել իտալացիներին»,- ասել է առողջապահության փոխնախարար Սանդրա Զամպան: «Այժմ, երբ մենք պատրաստվում ենք վերադառնալ նորմալ կյանքին, որքանով դա հնարավոր է... մենք պետք է առաջարկենք իտալացիներին չափազանց զգույշ լինել»,- ասել է նա։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նույնպես նախազգուշացրել է, որ վիրուսը հանկարծ ավելի քիչ մահացու չի դարձել: «Դա դեռեւս մահացու վիրուս է»,- ասել է առողջապահության ոլորտում արտակարգ իրավիճակների ԱՀԿ ծրագրի գործադիր տնօրեն Մայքլ Ռայանը:
«Մենք պետք է չափազանց զգույշ լինենք, որպեսզի չստեղծենք այն զգացողությունը, որ վիրուսը հանկարծ իր կամքով որոշել է ավելի քիչ պաթոգեն դառնալ: Դա ամենեւին էլ այդպես չէ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ԱՀԿ-ն պետք է ավելի մանրամասն դիտարկի ստացած տվյալները, եւ հիվանդության արդյունքներն ու ծանրության աստիճանը կարող են որոշվել մարդու վրա վիրուսի ազդեցության մակարդակով։
«Հնարավոր է բանն այն չէ, որ վիրուսը դառնում է ավելի քիչ հզոր, կարող է պատահել այնպես, որ մենք, որպես համայնք, հաջողությամբ կրճատում ենք այս վիրուսի ազդեցության քանակը, ինտենսիվությունը եւ հաճախականությունը»,- հավելել է նա:
Զանգրիլոն միակ բժիշկը չէ, ով հավատում է, որ վիրուսը թուլանում է:
Երկուշաբթի օրը Ջենովայի Սան Մարտինո ինֆեկցիոն հիվանդանոցի տնօրեն Մատեո Բասետին նույնպես հայտարարել էր, որ վիրուսն այլեւս այն չէ: Նրա խոսքերով՝ «կրակե հզորությունը, որ ուներ այն երկու ամիս առաջ, այլեւս այն չէ, ինչ կա այսօր»:
«Ներկայում նոր կորոնավիրուսը ավելի քիչ է շրջանառվում, այսինքն վիրուսային ծանրաբեռնվածությունը նվազել է, եւ դա հետեւանք է ինչպես կարանտինի, այնպես էլ այն միջոցների, որոնք դեռ կիրառվում են, ինչպիսիք են դիմակների օգտագործումը եւ հեռավորության պահպանումը»,- ասել է նա:

Заявление итальянского врача о том, что  коронавирус «больше не существует клинически» стал причиной  публичного спора между некоторыми итальянскими и самыми известными в мире врачами, передает CNBC.
Доктор Альберто Зангрильо, глава отделения интенсивной терапии в больнице Сан-Раффаэле в Милане в Ломбардии (эпицентре вспышки коронавируса в Италии), заявил, что исследование его коллеги показало, что вирус теряет потенциал.
Зангрилло, который известен как личный врач бывшего президента Италии Сильвио Берлускони, сказал, что исследование показало, что вирус ослабевает и что «в действительности, с клинической точки зрения, вирус больше не существует».
«Мазки, которые были взяты в течение последних 10 дней, показали вирусную нагрузку в количественном выражении, которая была абсолютно бесконечно мала по сравнению с той, которая  была у  пациентов месяц или два назад», - сказал он в интервью телеканалу RAI со ссылкой на исследование Массимо Клементи, директора лаборатории микробиологии и вирусологии в больнице Сан-Раффаэле.
Комментарии вызвали быструю реакцию Франко Локателли, главы высшего консультативного органа Италии по вопросам здравоохранения. «Я могу выразить только большое удивление и абсолютное недоумение в связи с заявлениями профессора Зангрилло. Достаточно взглянуть на число ежедневых новых случаев,  чтобы подтвердить постоянную циркуляцию вируса в Италии», - отметил он.
Полемика возникла в деликатное время для Италии, когда страна начала отменять ограничения. На сегодняшний день Италия сообщила о 233 197 подтвержденных случаях и 33 475 смертях.
«В ожидании научных доказательств, подтверждающих тезис о том, что вирус исчез ... Я бы предложила не путать итальянцев», - заявила заместитель министра здравоохранения Сандра Зампа.  «Сейчас когда мы собираемся вернуться к нормальной жизни, насколько это возможно ... мы должны предложить итальянцам быть предельно осторожными», - сказала она.
Всемирная организация здравоохранения также предупредила, что вирус не стал внезапно менее смертоносным. «Это по-прежнему смертельный вирус», - заявил исполнительный директор программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майкл Райан.
«Мы должны быть исключительно осторожны, чтобы не создать ощущение, что вирус внезапно по собственной воле решил стать менее патогенным. Это совсем не так», - отметил он, добавив,  , что ВОЗ необходимо будет рассмотреть полученные данные более подробно, и результаты и степень тяжести заболевания могут определяться уровнем воздействия вируса на человека.
«Возможно, дело не в том, что вирус становится менее мощным, может случиться так, что мы, как сообщество успешно снижаем количество, интенсивность и частоту воздействия этого вируса».
Зангрилло не единственный врач, который считает, что вирус ослабевает.
В понедельник Маттео Бассетти, директор инфекционной клиники больницы Сан-Мартино в Генуе, также заявил, что вирус уже не тот.  По его словам, «огневая мощь, которой он обладал два месяца назад, уже не та, которую он имеет сегодня».
«В настоящее время новый коронавирус циркулирует меньше, то есть вирусная нагрузка уменьшилась, и это является следствием как карантина, так и мер, которые все еще применяются, таких как использование масок и дистанцирование».