Արաբական պետությունների լիգան հայտարարել է, որ մասնակից երկրների արտգործնախարարները չեն կարողացել համաձայնության գալ բանաձեւի նախագծի շուրջ, որը դատապարտում է  հարաբերությունների կարգավորումը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների եւ Իսրայելի միջեւ, փոխանցում է AFP-ն:
«Հանդիպմանը լուրջ եւ համապարփակ քննարկում է տեղի ունեցել, սակայն Պաղեստինի պատվիրակության առաջարկած բանաձեւի շուրջ համաձայնություն ձեռք չի բերվել»,- Կահիրեում կայացած մամուլի ասուլիսին ասել է Արաբական լիգայի գլխավոր քարտուղարի օգնական Հոսամ Զակին:
Զակիի խոսքով` նախարարները բանաձեւ չեն ընդունել: «Պաղեստինյան կողմը նախընտրել է չհրապարակել բանաձեւի նախագիծը` առանց առաջարկվող հասկացությունները ներառելու»,- ասել է նա:
Պաղեստինի արտաքին գործերի նախարար Ռիադ ալ-Մալկին կոչ է արել գործընկեր նախարարներին «այնպիսի դիրքորոշում որդեգրել, որը մերժում է այդ կարգավորումը, հակառակ դեպքում մեր հանդիպումը օրհնություն կամ դավադրություն կհամարվի»:
ԱՄԷ-ի եւ Իսրայելի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը խախտել է Արաբական լիգայի մերձարեւելյան հակամարտության նկատմամբ երկարամյա քաղաքականությունը եւ դատապարտվել է պաղեստինցիների կողմից` որպես «դավաճանություն»:
2002-ին 22-հոգանոց դաշինքն ընդունել էր Սաուդյան Արաբիայի առաջարկած խաղաղության ծրագիրը, որը թարմացվել էր բոլորովին վերջերս` 2017-ին: Այն կարգավորում էր առաջարկում` միայն Իսրայելի կողմից 1967 թվականին վեցօրյա պատերազմում իր գրաված տարածքներից իսրայելական կողմի ամբողջական դուրս գալու, Արեւելյան Երուսաղեմում մայրաքաղաքով պաղեստինյան պետության ստեղծման եւ պաղեստինցի փախստականների եւ նրանց հետնորդների համար արդարացի լուծման դիմաց:
Արաբական պլանը մերժվել էր Թրամփի վարչակազմի կողմից, որը հունվարին մի քանի ձգձգումներից հետո ներկայացրել էր իր սեփական պլանը, որը Իսրայելի կողմից գրավյալ Արեւմտյան ափի որոշ մասերի բռնակցում էր նախատեսում, այդ թվում` Հորդանան գետի ռազմավարական հովտի եւ հրեական բոլոր բնակավայրերի:

Лига арабских государств заявила, что министры иностранных дел стран-участниц не смогли прийти к соглашению по проекту резолюции, осуждающей соглашение о нормализации отношений между Объединенными Арабскими Эмиратами и Израилем, передает AFP.
«На встрече состоялось серьезное и всестороннее обсуждение, но не было достигнуто консенсуса по резолюции, предложенной палестинской делегацией», - заявил на пресс-конференции в Каире помощник генерального секретаря ЛАГ Хоссам Заки.
По словам Заки, министры не приняли резолюцию. «Палестинская сторона предпочла не публиковать проект резолюции, не включив в него выдвигаемые концепции», - сказал он.
Министр иностранных дел Палестины Рияд аль-Малки призвал коллег-министров занять «позицию, отвергающую этот нормализацию, в противном случае наша встреча будет считаться благословением или сговором».
Нормализация отношений ОАЭ с Израилем нарушила многолетнюю политику Лиги арабских государств в отношении ближневосточного конфликта и была осуждена палестинцами как «предательство».
В 2002 году блок из 22 членов принял предложенный Саудовской Аравией мирный план, продленный совсем недавно, в 2017 году. Он предлагал нормализацию только в обмен на полный уход Израиля с территорий, оккупированных им в Шестидневной войне 1967 года, создание Палестинского государства со столицей в Восточном Иерусалиме и справедливого решения для палестинских беженцев и их потомков.
Арабский план был отвергнут администрацией Трампа, которая после нескольких отсрочек в январе обнародовала собственный план, предусматривающий аннексию Израилем участков оккупированного Западного берега, включая стратегическую долину реки Иордан и все еврейские поселения.