Օկինավայի նահանգի կառավարությունը համաձայնագիր է կնքել PD AeroSpace ընկերության հետ՝ Սիմոձիմա կղզու օդանավակայանը տիեզերակայանի վերափոխելու մասին, որը տիեզերական զբոսաշրջիկների մեկնման կետ կծառայի: Այս մասին հայտնում է The Mainichi թերթը:
Նահանգի կառավարությունը սեպտեմբերի 10-ին Նագոյայում տեղակայված PD AeroSpace ի հետ տիեզերակայան կառուցելու համաձայնագիր է ստորագրել, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ընկերության ղեկավար Սյուձի Օգավան հուսով է, որ կայանից տիեզերանավի առաջին արձակումը կհաջողվի իրականացնել 2025 թվականին: Նրա խոսքերով՝ նախագիծը կիրականացվի «Սիմոձիման կղզի է, որտեղից կարող ես մեկնել տիեզերական ճանապարհորդության» կարգախոսի ներքո:
PD AeroSpace-ը մտադիր է մի քանի միլիարդ իեն (տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ) ներդնել տիեզերակայանի կառուցման մեջ եւ պատրաստ է անօդաչու տիեզերանավի նախատիպը գործարկել արդեն հաջորդ տարի: 2025 թվականին նախատեսվում է տիեզերք հասցնել 100 տիեզերական զբոսաշրջիկի, իսկ 2030 թվականին տիեզերք ուղարկվող ճանապարհորդների թիվը հասցնել 1000-ի: Տիեզերական ճանապարհորդության արժեքը կկազմի մոտ 15 միլիոն իեն (141 հազար դոլար)՝ մեկ հարուստ հաճախորդի համար:
Օկինավայի փոխնահանգապետ Կիիտիրո Ջահանոն նախագիծը բնութագրել է որպես «շատ գրավիչ առաջարկ, որը երազանքի ներշնչանք է տալիս»: Նա նշել է, որ տիեզերական արդյունաբերությունը բարձր հեռանկարներ ունի, եւ դա իր դրական ազդեցությունը կունենա նահանգի տնտեսության վրա:
Սիմոձիման գտնվում է Ճապոնիայի Օկինավա նահանգում՝ Միյակո կղզուց արեւմուտք: Դրա մակերեսը կազմում է մոտ 10 ք/կմ։ Կղզու օդանավակայանն ունի մոտ 3 հազար մետր երկարություն ունեցող թռիչքուղի: Այն կառուցվել է 1979 թ.` որպես մասնավոր ավիաընկերությունների համար օդաչուների պատրաստման Ճապոնիայի միակ կենտրոն: Սակայն թռիչքային մարզասարքերի տարածումից հետո ճապոնական մասնավոր ընկերությունները հրաժարվել են դրա օգտագործումից:

Правительство префектуры Окинава заключило соглашение с компанией PD AeroSpace о переоборудовании аэропорта на острове Симодзима в космодром, который станет отправной точкой для космических туристов. Об этом сообщает газета The Mainichi.
Правительство префектуры подписало соглашение о строительстве космодрома с компанией PD AeroSpace, базирующейся в городе Нагоя, 10 сентября, передает ТАСС
Глава компании Сюдзи Огава надеется, что первый запуск космического корабля с проектируемого космодрома удастся осуществить в 2025 году. По его словам, проект будет осуществляться под девизом «Симонодзима - остров, с которого ты можешь отправиться в космическое путешествие».
PD AeroSpace намерена инвестировать в строительство космодрома несколько миллиардов иен (десятки миллионов долларов) и готова осуществить запуск прототипа беспилотного космического корабля уже в следующем году. В 2025 году планируется доставить в космос 100 космических туристов, а в 2030 году довести количество отправленных в космос путешественников до 1000. Стоимость космического вояжа составит примерно 15 млн иен ($141 тыс.) для одного состоятельного клиента.
Вице-губернатор Окинавы Киитиро Джахано охарактеризовал проект как «очень привлекательное предложение, вдохновляющее на мечту». Он отметил, что космическая индустрия - это отрасль с высокими перспективам, и она позитивно скажется на экономике префектуры.
Симонодзима расположен к западу от острова Мияко в японской префектуре Окинава. Его площадь составляет около 10 кв. км. Аэропорт на острове имеет взлетно-посадочную полосу длиной около 3 тыс. м. Он был построен в 1979 году как единственный в Японии центр для подготовки пилотов частных авиакомпаний. Однако после распространения летных тренажеров японские частные компании отказались от его использования.