Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մասնակցում է Արցախի ԱԱԾ տնօրենի դստր հարսանյաց հանդեսին: Նա լուսանկար է հրապարակել ֆեյսբուքյան իր էջում եւ գրառում կատարել:
Ազգային ազատագրական պայքարում, մեր բանակի, ուժային այլ կառույցների կայացման գործում մեծ ավանդ ունեցող ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն, իմ լավ ընկեր Կամո Աղաջանյանն այսօր հյուրընկալել էր մեզ՝ դստեր Արմինեի և Գոռի պսակադրության առիթով:
Կարծում եմ՝ ծնողի համար չկա ավելի մեծ երջանկություն, քան իր իսկ մասնակցությամբ ազատագրված հայրենի հողում զավակին ամուսնացնելը:

President of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Arayik Haroutyunyan is attending the wedding ceremony of the director of the National Security Service of Artsakh and has posted a photo and the following message on his Facebook page:
Director of the National Security Service of Artsakh, my good friend Kamo Aghajanyan, who has made great contributions to the struggle for the liberation of Artsakh and the development of our army and other power structures, invited me to attend the wedding ceremony of his daughter Armine and Gor.
I believe there is no greater happiness for parents in Artsakh than to see their child get married on liberated land. This is the meaning of struggling and winning and living in the Free Homeland…Congratulations!”