ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Իրանի դեմ նոր միակողմանի պատժամիջոցների մասին հրամանագիր է ստորագրել` ուղղված ՄԱԿ պատժամիջոցների կիրառման ապահովմանը, ինչը միջազգային մարմնի անդամների մեծ մասը համարում է անօրինական:
«Իմ այսօրվա գործողությունները հստակ ազդանշան են Իրանի ռեժիմին եւ միջազգային հանրության այն անդամներին, ովքեր հրաժարվում են հակազդել Իրանին»,- ասվում է նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարության մեջ: «ԱՄՆ-ը թույլ չի տա իրանական ռեժիմին հետագայում եւս զարգացնել իր հնարավորությունները, որպեսզի ուղղակիորեն սպառնա մնացած աշխարհին եւ ահաբեկի նրան»:
Պատժամիջոցները զենքի նոր էմբարգո են մտցնում Իրանի դեմ՝ փոխարինելու ՄԱԿ-ի արգելքը, որն ավարտվում է հոկտեմբերին: Վարչակազմի պաշտոնյաներն ասում են, որ սա զենքի վաճառքի անժամկետ արգելք է եւ թույլ է տալիս պատժամիջոցներ կիրառել էմբարգոն խախտել փորձող ցանկացած միջազգային ընկերության կամ անհատի նկատմամբ:
«Նախագահի հրամանագիրը մեզ նոր եւ հզոր գործիք է տալիս զենքի ՄԱԿ էմբարգոն կիրառելու եւ պատասխանատվության ենթարկելու նրանց, ովքեր փորձում են խուսափել ՄԱԿ պատժամիջոցներից»,- ասել է պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
Վարչակազմի պատժամիջոցների փաթեթը նաեւ ուղղված է տասնյակ կազմակերպությունների եւ անհատների դեմ, որոնք կապված են միջուկային զենք ստեղծելու Իրանի ծրագրերի հետ, ներառյալ պաշտպանության նախարարությունը, Իրանի պաշտպանական արդյունաբերության կազմակերպությունը եւ դրա տնօրեն Մեհրդատ Ահլագի-Քետաբչին, ինչպես նաեւ միջուկային էներգիայի հետ կապ ունեցող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք:

Президент США Дональд Трамп подписал указа о новых односторонних санкциях против Ирана, направленных на обеспечение соблюдения санкций ООН, которые большинство членов международного органа считают незаконными.
«Мои сегодняшние действия являются четким сигналом для иранского режима и тех членов международного сообщества, которые отказываются противостоять Ирану», - говорится в заявлении президента Дональда Трампа. «Соединенные Штаты не позволят иранскому режиму и дальше развивать возможности, чтобы напрямую угрожать остальному миру и терроризировать его».
Санкции вводят новое эмбарго на поставки оружия Ирану взамен запрета ООН, срок действия которого истекает в октябре. Представители администрации заявляют, что это бессрочный запрет на продажу оружия и допускают санкции в отношении любых международных компаний или лиц, которые попытаются нарушить эмбарго.
«Президентский указ дает нам новый и мощный инструмент для обеспечения соблюдения эмбарго ООН на поставки оружия и привлечения к ответственности тех, кто пытается уклониться от санкций ООН», - заявил госсекретарь Майк Помпео.
Пакет санкций администрации также направлен против десятков организаций и лиц, связанных с программами создания ядерного оружия Ирана, включая Министерство обороны, Организацию оборонной промышленности Ирана и ее директора Мехрдад Ахлаги-Кетабчи, а также физических и юридических лиц, связанных с атомной энергетикой.