Էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգը կազմակերպել է բողոքի ակցիա Շվեդիայի խորհրդարանի մոտ կորոնավիրուսի հետեւանքով երկարատեւ ընդմիջումից հետո, գրում է  Gazeta-ն՝ հղում անելով  Associated Press գործակալությանը:
Նրան աջակցել են նաեւ այլ ակտիվիստներ, որոնք հավաքվել էին խորհրդարանի շենքի մոտ պաստառներով եւ գլոբալ տաքացման դեմ պայքարելու կոչերով:
2018 թվականին Թունբերգն ամեն ուրբաթ կազմակերպում էր միայնակ բողոքի ակցիաներ խորհրդարանի դիմաց: Նրան միացել են դպրոցականն եւ ուսանողներ նաեւ այլ երկրներում, ինչը հանգեցրել է Fridays For Future («Ուրբաթ՝ հանուն ապագայի») շարժման ստեղծմանը:

Экоактивистка Грета Тунберг устроила протестную акцию у парламента Швеции после продолжительного перерыва из-за коронавируса, пишет Gazeta со ссылкой на агентство Associated Press.
Ее поддержали и другие активисты, пришедшие к парламенту с плакатами и призывами бороться с глобальным потеплением.
В 2018 году Тунберг по пятницам устраивала одиночные пикеты у парламента. К ней присоединились школьники и студенты в других странах, что привело к появлению движения Fridays For Future («Пятницы ради будущего»).