Հոլանդիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը երկու բանաձեւ է պատրաստել եւ հաստատել Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիային վերաբերյալ:
Արցախի արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը սեպտեմբերի 28-ի ուշ երեկոյան կայացած ճեպազրույցում հայտնել է, որ հանձնաժողովը բանաձեւ է ընդունել, որոնցից մեկը կոչ է անում երկրի կառավարությանը վերջնագիր ներկայացնել Ադրբեջանին, իսկ անհրաժեշտության դեպքում` դադարեցնել Բաքվի հետ բանակցությունները ԵՄ-ի հետ համագործակցության ամրապնդման վերաբերյալ:
Երկրորդ բանաձեւում պատգամավորները կառավարությանը կոչ են անում հորդորել Թուրքիային եւ այլ պետություններին զերծ մնալ հակամարտության մեջ ներգրավվելուց: Քվեարկությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 30-ին: Հուսով ենք, որ Նիդեռլանդների խորհրդարանը կընդունի երկու բանաձեւերն էլ, եզրափակել է Մասիս Մայիլյանը:

Комиссия по внешним связям парламента Нидерландов подготовила и одобрила две резолюции, касающиеся агрессии Азербайджана против Карабаха.
Как сообщил глава МИД Арцаха Масис Маилян на брифинге поздно вечером 28 сентября, комиссия приняла резолюции, одна из которых призывает правительство страны предъявить Азербайджану ультиматум, и в случае необходимости прекратить переговоры с Баку об укреплении сотрудничества с ЕС. Во второй резолюции депутаты призывают правительство призвать Турцию и другие государства воздержаться от вовлечения в конфликт. Голосование состоится 30 сентября. Надеемся, что парламент Нидерландов примет обе резолюции, заключил Масис Маилян.