ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղար Մուհամմեդ Բարկինդոն ակնկալում է 2021 թվականին համաշխարհային տնտեսության զարգացում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի զանգվածային մատակարարումների արդյունքում: Այս մասին Բարկինդոն աասել է Աֆրիկայի նավթագազային արդյունաբերությանը նվիրված տեսահամաժողովի ժամանակ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով՝ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծման մասին նորությունները դրական տրամադրություններ են առաջացրել համաշխարհային հանրության մոտ: «2021 թվականը միանշանակ հեռանկարային է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի զանգվածային մատակարարումներին պատրաստվելու առումով: Այդ գործընթացի թողարկումից հետո սպասվում է նավթի պահանջարկի եւ համաշխարհային տնտեսության կտրուկ զարգացում»,-ասել է նա:
Դեկտեմբերի 3-ին հանդիպման ժամանակ ՕՊԵԿ+ նախարարները պայմանավորվել են աստիճանաբար մեծացնել նավթի արդյունահանումը 2021 թվականի հունվարի 1-ից: Ընդհանուր առմամբ, ՕՊԵԿ+ երկրները մտադիր են վերականգնել օրական 2 մլն բարել նավթի արդյունահանում:

Генеральный секретарь ОПЕК Мухаммед Баркиндо ожидает в результате массовой поставки вакцин от COVID-19 в 2021 году развития мировой экономики и спроса на нефть. Об этом Баркиндо заявил на видеоконференции, посвященной нефтегазовой промышленности Африки, передает ТАСС.
По его словам, новости с объявлением о создании вакцины от COVID-19 вызвали положительные настроения у мировой общественности. «2021 год определенно выглядит многообещающим из-за подготовки к массовой поставке вакцин от COVID-19. После запуска этого процесса ожидается стремительное развитие мировой экономики и спроса на нефть», - говорится в его заявлении, которое распространила пресс-служба ОПЕК.
На встрече 3 декабря министры ОПЕК+ договорились постепенно наращивать добычу нефти с 1 января 2021 года. Механизм предполагает рост предложения не более чем на 500 тыс. б/с в месяц. Всего страны ОПЕК+ намерены восстановить добычу нефти на 2 млн б/с.