Հայաստանում ռազմական եւ պաշտպանական ծախսերը, հնարավոր է, փոփոխվեն, բայց նախքան այս փոփոխությունների ծավալի մասին դատելը, անհրաժեշտ է հաշվի առնել նաեւ այն, որ մեդալը երկու կողմ ունի: Այս մասին դեկտեմբերի 9-ին Ազգային ժողովի նիստում 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Այսինքն, ըստ նախարարի, ծախսային մասի մշտական ավելացումը կամ պակասեցումը որոշակի ռիսկեր ունի: «Մենք սա ուղղակի պետք է հաշվի առնենք: Մենք, իհարկե, կարող ենք հայտարարել, որ անտարբեր ենք գիտության հանդեպ, բայց կարծում եմ՝ ոչ այդքան: Եվ հենց այս պատճառով նախատեսված է ռազմական ծախսերի ընդհանուր ծավալ: Ինչ վերաբերում է այն հանգամանքին, թե արդյոք հետագա մեծացման կամ կրճատման անհրաժեշտություն կառաջանա՞, ապա այսօրվա դրությամբ եղած անորոշությունը, կարծում եմ, որ դուք էլ ինձ հետ կհամաձայնվեք, թույլ չի տալիս կատարել այս կամ այն փոփոխությունը»,- ասաց նախարարը՝ նշելով, որ իրավիճակի փոփոխության դեպքում պաշտպանական ծախսերը կա՛մ կմեծանան, կա՛մ հակառաակը՝ կկրճատվեն:
Ջանջուղազյանի կարծիքով՝ ամեն ինչ կախված է կոնկրետ իրավիճակից եւ հանգամանքներից: Այդուհանդերձ, նախարարի կարծիքով, պետությունը պետք է պատրաստ լինի անհրաժեշտության դեպքում բանակին ֆինանսապես աջակցելուն:

Armenia might modify its military and defense expenditures, but before judging the amount of modifications, it is necessary to take into consideration the fact that every coin has two sides. This is what Minister of Finance of Armenia Atom Janjughazyan said during today’s discussion on the draft of the 2021 State Budget in parliament.
Basically, according to the minister, there are certain risks of ongoing increase of decrease of expenditures. “We need to take this into consideration. As far as whether there will be a need to increase or decrease military expenditures, I don’t think we can make this or that change due to the current uncertainty,” the minister said, adding that it will all depend on the situation and circumstances.
Nevertheless, the minister said the government needs to be ready to provide financial assistance to the army in case of need.