Հայաստանում ռազմական եւ պաշտպանական ծախսերը, հնարավոր է, փոփոխվեն, բայց նախքան այս փոփոխությունների ծավալի մասին դատելը, անհրաժեշտ է հաշվի առնել նաեւ այն, որ մեդալը երկու կողմ ունի: Այս մասին դեկտեմբերի 9-ին Ազգային ժողովի նիստում 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Այսինքն, ըստ նախարարի, ծախսային մասի մշտական ավելացումը կամ պակասեցումը որոշակի ռիսկեր ունի: «Մենք սա ուղղակի պետք է հաշվի առնենք: Մենք, իհարկե, կարող ենք հայտարարել, որ անտարբեր ենք գիտության հանդեպ, բայց կարծում եմ՝ ոչ այդքան: Եվ հենց այս պատճառով նախատեսված է ռազմական ծախսերի ընդհանուր ծավալ: Ինչ վերաբերում է այն հանգամանքին, թե արդյոք հետագա մեծացման կամ կրճատման անհրաժեշտություն կառաջանա՞, ապա այսօրվա դրությամբ եղած անորոշությունը, կարծում եմ, որ դուք էլ ինձ հետ կհամաձայնվեք, թույլ չի տալիս կատարել այս կամ այն փոփոխությունը»,- ասաց նախարարը՝ նշելով, որ իրավիճակի փոփոխության դեպքում պաշտպանական ծախսերը կա՛մ կմեծանան, կա՛մ հակառաակը՝ կկրճատվեն:
Ջանջուղազյանի կարծիքով՝ ամեն ինչ կախված է կոնկրետ իրավիճակից եւ հանգամանքներից: Այդուհանդերձ, նախարարի կարծիքով, պետությունը պետք է պատրաստ լինի անհրաժեշտության դեպքում բանակին ֆինանսապես աջակցելուն:

Расходы на военную и оборонную составляющую в Армении могут быть изменены, но перед тем как рассуждать об объемах данных изменений, необходимо учитывать и то, что это медаль с двумя оборотными сторонами. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения проекта бюджета на 2021 год заявил 9 декабря министр финансов Атом Джанджугазян.
То есть, по словам министра, постоянное увеличение или снижение расходной части имеет под собой определенные риски. «Мы должны просто с этим считаться. Мы можем, конечно, заявить, что безразличны к науке, но не на столько, я думаю. И именно по этой причине предусмотрен общий объем военных расходов. Что же касается того, возникнет ли необходимость в его дальнейшем увеличении или сокращении, то имеющаяся на сегодняшний день неопределенность, и я думаю, что вы со мной согласитесь, не позволяет сделать те или иные изменения», - отметил министр, заметив, что в случае изменения ситуации расходы на оборону либо будут увеличиваться, либо наоборот – сокращаться.
Все, по мнению Джанджугазяна, зависит от конкретной ситуации и обстановки. Тем не менее, как считает министр, государство должно быть готово в случае необходимости финансово поддержать армию.