ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հետևյալ գրառումն է արել․
Դեկտեմբերի 10-ին աշխարհը տոնում է մարդու իրավունքների միջազգային օրը, իսկ Արցախի Հանրապետությունը՝ նաև անկախության ու սահմանադրական հանրաքվեների օրերը: Դա նշանակում է, որ Արցախի բնակիչների համար դեկտեմբերի 10-ը մարդու իրավունքների եռատոն է՝ հենված համամարդկային ու ազգային արժեհամակարգի ու երազանքների վրա:
2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ը Արցախը դիմավորում է ծանրագույն մարտահրավերների առկայության պայմաններում՝ ուղղված նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության դեմ: 44 օր շարունակ աշխարհը փաստացի միջազգային անտարբերության ու անգործության պայմաններում ականատես եղավ ադրբեջանա-թուրքական զինված ուժերի եւ ահաբեկչական խմբավորումների կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության եւ զինծառայողների իրավունքների զանգվածային ու կոպիտ ոտնահարումներին: 44 օր շարունակ յուրաքանչյուր օր միջազգային հանրության անտարբերության եւ թողտվության հետեւանքով մարում էր հայ ժողովրդի հավատը՝ մարդու իրավունքների համընդհանրության եւ հավասարության նկատմամբ: 44 օր շարունակ հայ ժողովրդի անվտանգության ու իրավունքների միակ երաշխավորը հայ զինվորն էր, այլ ոչ թե մարդու իրավունքների համընդհանրություն հռչակող միջազգային հանրությունը:
Եւ չնայած կրած մեծագույն մարդկային ու տարածքային կորուստների՝ Արցախը շարունակելու է պայքարը իր իրավունքների ճանաչման եւ պաշտպանության համար: Պայքարը դրսեւորվելու է նախեւառաջ հայկական պետականության սահմանների, թիկունքի ու ինստիտուտների ամրացմամբ: Մենք շարունակելու ենք պայքարը մեր երեխաների մեջ սեփական ներուժի ու մարդու իրավունքների նկատմամբ հավատ եւ հարգանք սերմանելու միջոցով: Արցախը պայքարը շարունակելու է միջազգային հանրությանը իրականությունը ներկայացնելու, աչքերը բացելու եւ գործողությունների մղելու միջոցով:
Մենք ուղղակի պարտավոր ենք շարունակել մեր պայքարը հանուն մեր իսկ իրավունքների ու ազատությունների, հանուն մեր արժանապատիվ կյանքի և հանուն մարդու իրավունքների համընդհանրության իրական ապահովման ողջ աշխարհում: Եվ մեր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն առաջին հերթին մեր պետության ներսում և բոլորիս կողքին ու մեջ մարդու իրավունքների պաշտպանության բարձր մշակույթի արմատավորմանն ու պահպանմանը, ինչն անհրաժեշտ պայման է Արցախի անկախության ու սահմանադրական կարգի հիմնարար արժեքների ու սկզբունքների պատշաճ իրացման համար:

Мир 10 декабря отмечает Международный день прав человека, а Карабах еще и дни независимости и конституционных референдумов. Это означает, что 10 декабря – тройной праздник прав человека для жителей Карабаха. Об этом написал на своей странице в «Facebook» омбудсмен Карабаха Артак Бегларян.
«Карабах встречает 10 декабря 2020 года в условиях наличия серьезнейших вызовов, направленных также против защиты прав человека. В течение 44 дней мир был свидетелем массовых и грубых нарушений прав мирного населения и военнослужащих Карабаха азербайджано-турецкими вооруженными силами и террористическими группировками в условиях фактического международного безразличия и бездействия.
44 дня подряд из-за безразличия международного сообщества угасала вера армянского народа в отношении всеобщности и равенства прав человека. В течение 44 дней единственным гарантом безопасности и прав армянского народа был армянский солдат, а не международное сообщество, провозглашающее всеобщность прав человека.
И, несмотря на большие человеческие и территориальные потери, Карабах продолжит борьбу за признание и защиту своих прав. Борьба проявится, прежде всего, в укреплении границ, тыла и институтов армянской государственности. Карабах продолжит борьбу, представляя реальность международному сообществу. Мы просто обязаны продолжать нашу борьбу во благо наших собственных прав и свобод, нашей достойной жизни и реального обеспечения всеобщности прав человека во всем мире».