ԱՄՆ ընտրված նախագահ Ջո Բայդենը պատվաստվել է Covid-19-ի դեմ ուղիղ եթերում՝ այդկերպ կոչ անելով ամերիկացիներին նույնպես պատվաստվել:
««Ես անում եմ դա ցուցադրելու համար, որ մարդիկ պետք է պատրաստ լինեն պատվաստվել, երբ դա հասանելի լինի: Ոչնչի մասին մի անհանգստացեք: Ես անհամբեր սպասում եմ երկրորդ ներարկմանը»,-ասել է Բայդենը:
Նոր առաջին տիկին Ջիլ Բայդենն ավելի վաղ նույնպես պատվաստվել էր:
Բայդենը պատվաստվել է Pfizer ընկերության ստեղծած պատվաստանյութի առաջին դեղափաչով, որը հաստատվել է ԱՄՆ կարգավորիչ մարմինների կողմից: Moderna ընկերության արտադրած երկրորդ պատվաստանյութը սկսել է ուղարկվել երկրում անցած հանգստյան օրերից: Երկու դեպքում էլ անհրաժեշտ է երկու դեղաչափի ներարկում մի քանի շաբաթ միջակայքով:
Ուրիշ բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաները եւս հրապարակավ պատվաստվել են վերջին օրերին, այդ թվում՝ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին եւ փոխնախագահ Մայք Փենսը:

Избранный президент США Джо Байден сделал вакцину от Covid-19 в прямом эфире, призывая тем самым ь американцев делать  прививки.
«Я делаю это, чтобы продемонстрировать, что люди должны быть готовы к вакцинации, когда она будет доступна. Не о чем беспокоиться. Я с нетерпением жду второго укола », - сказал Байден.
Джилл Байден, новая первая леди, ранее также сделала дозу вакцины.
Байден получил первую дозу вакцины, произведенную компанией Pfizer, одобренную регулирующими органами США. Вторую вакцину, произведенную компанией Moderna, начали отправлять по стране в минувшие выходные. В обеих случаях требуется введения двух доз с интервалом в несколько недель.
Другие высокопоставленные государственные чиновники также были публично вакцинированы в последние дни, в том числе спикер палаты представителей Нэнси Пелоси и вице-президент Майк Пенс