2020 թվականի բյուջեի նախագծով սկզբնապես ծրագրվում էր ապահովել 1 տրիլիոն 607 մլրդ դրամի չափով եկամտյանի մասը, սակայն կորոնավիրուսի պանդեմիայի հետ կապված տվյալ ցուցանիշը վերանայվեց՝ հօգուտ իջեցման: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՊԵԿ հարկային վարչարարության կազմակերպման, վերահսկման եւ մոնիթորինգի վարչության պետ Կարեն Թամազյանը:
Նրա խոսքով՝ վերջնական ցուցանիշը սահմանվել է 1 տրիլիոն 326 մլրդ դրամի չափով: Այնուամենայնիվ, ՊԵԿ-ին հաջողվել է վերակատարել ծրագիրն ու պետբյուջեն համալրել 1 տրիլիոն 385 մլրդ դրամով: «Այսինքն, մեզ հաջողվել է վերակատարել ցուցանիշները, որոնք նշված էին 2020 թվականի բյուջեի նախագծով ընդհանուր 59 մլրդ դրամի չափով»,-նշեց Թամազյանը:
Ընդ որում, պաշտոնյան հայտնեց, որ հայ հարկ վճարողներին վերադարձվել է գրեթե 138 մլրդ դրամ, որը եւս հավաքել է գերատեսչությունը: Այդպիսով, հարկային գերատեսչությանը հաջողվել է հավաքել 1 տրիլիոն 523 մլրդ դրամ:
Միեւնույն ժամանակ, նրա խոսքով, նշված 1 տրիլիոն 385 միլիարդից 71,3 տոկոսը բաժին է ընկնում առաջին հազար՝ երկրի ամենախոշոր հարկ վճարողներին: Փաստացի, նրանց է բաժին ընկնում հարկային վճարումների առյուծի բաժինը:

YEREVAN. – According to the draft budget for 2020, it was originally planned to ensure 1 trillion 607 billion drams in revenues, but due to the coronavirus pandemic, this figure was revised in favor of a reduction. Karen Tamazyan, Head of the Tax Administration Organization, Oversight and Monitoring Department of the State Revenue Committee (SRC) of Armenia, told this top a press conference on Monday.
According to him, the final figure was set at 1 trillion 326 billion drams, but the SRC managed to redo the program and “replenish” the state budget with 1 trillion 385 billion drams.
At the same time, the official said that close to 138 billion drams—which were also collected by the SRC—were returned to Armenia’s taxpayers, and thus, this tax department managed to collect 1 trillion 523 billion drams.
At the same time, according to Tamazyan, 71.3 percent of the aforementioned 1 trillion 385 billion drams are from the first one thousand largest taxpayers in the country.