2020 թվականի բյուջեի նախագծով սկզբնապես ծրագրվում էր ապահովել 1 տրիլիոն 607 մլրդ դրամի չափով եկամտյանի մասը, սակայն կորոնավիրուսի պանդեմիայի հետ կապված տվյալ ցուցանիշը վերանայվեց՝ հօգուտ իջեցման: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՊԵԿ հարկային վարչարարության կազմակերպման, վերահսկման եւ մոնիթորինգի վարչության պետ Կարեն Թամազյանը:
Նրա խոսքով՝ վերջնական ցուցանիշը սահմանվել է 1 տրիլիոն 326 մլրդ դրամի չափով: Այնուամենայնիվ, ՊԵԿ-ին հաջողվել է վերակատարել ծրագիրն ու պետբյուջեն համալրել 1 տրիլիոն 385 մլրդ դրամով: «Այսինքն, մեզ հաջողվել է վերակատարել ցուցանիշները, որոնք նշված էին 2020 թվականի բյուջեի նախագծով ընդհանուր 59 մլրդ դրամի չափով»,-նշեց Թամազյանը:
Ընդ որում, պաշտոնյան հայտնեց, որ հայ հարկ վճարողներին վերադարձվել է գրեթե 138 մլրդ դրամ, որը եւս հավաքել է գերատեսչությունը: Այդպիսով, հարկային գերատեսչությանը հաջողվել է հավաքել 1 տրիլիոն 523 մլրդ դրամ:
Միեւնույն ժամանակ, նրա խոսքով, նշված 1 տրիլիոն 385 միլիարդից 71,3 տոկոսը բաժին է ընկնում առաջին հազար՝ երկրի ամենախոշոր հարկ վճարողներին: Փաստացի, նրանց է բաժին ընկնում հարկային վճարումների առյուծի բաժինը:

Проектом бюджета на 2020 год изначально планировалось обеспечить доходную часть в размере 1 трлн. 607 млрд. драмов, однако в связи с эпидемией коронавируса данный показатель был пересмотрен в сторону понижения. Об этом на встрече с журналистами 25 января заявил начальник Управления по организации, мониторингу и контролю налогового администрирования Комитета госдоходов Армении Карен Тамазян.
Так, по его словам, окончательный показатель был установлен на уровне 1 трлн. 326 млрд. драмов. Тем не менее, Комитет госдоходов Армении сумел перевыполнить поставленный план и пополнить госбюджет на 1 трлн. 385 млрд. драмов. «То есть нам удалось перевыполнить показатели, указанные в пересмотренном проекте бюджета на 2020 год на целых 59 млрд. драмов», - отметил Тамазян.
При этом, как сообщил чиновник, армянским налогоплательщикам было возвращено порядка 138 млрд. драмов, которые также были собраны ведомством. Таким образом, налоговому ведомству, в целом, за счет пошлин и налоговых выплат удалось собрать 1 трлн. 523 млрд. драмов.
Вместе с тем, по словам представителя КГД, 71,3% из  указанных 1 триллиона 385 миллиардов приходятся на первую тысячу самых крупных налогоплательщиков страны. На них, фактически, и приходится львиная доля налоговых выплат.