Հայաստանը դեռ պետք է գնահատի կորուստների մասշտաբները եւ միայն դրանից հետո ճշգրտի իր հստակ տնտեսական քաղաքականությունը, սակայն ակնհայտ է, որ տնտեսական աճը, որը ԱՄՀ-ն կանխատեսել էր Հայաստանի համար` 1-3 տոկոսի սահաններում, չի կարելի լիարժեք վերականգնում կոչել: Հունվարի 29-ին Երեւան-Մոսկվա տեսակամուրջի ընթացքում այս մասին ասաց Ռուսաստանի կառավարությանն առընթեր ֆինանսական համալսարանի դոցենտ, տնտեսագետ Արտյոմ Պիլինը:
Ըստ նրա` լավագույն դեպքում Հայաստանի տնտեսությունը կարող է հասնել 2019 թվականի 4-րդ եռամսյակի մակարդակին, այսինքն` նախաճգնաժամային ծավալներին, ոչ շուտ, քան 2022 թվականին, եւ դա այն դեպքում, եթե իրավիճակը չվատթարանա, ուստի պետք է մտածել այն մասին, թե ինչ հնարավորություններ են բացվում Հայաստանի առջեւ, այդ թվում` տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հետ կապված:
«Սա շատ կարեւոր թեմա է, քանի որ երկար տարիներ շրջափակման մեջ գտնվող Հայաստանն Ադրբեջանի տարածքով Ռուսաստանի հետ ցամաքային սահման ունենալ իրական հնարավորություն է ստանում: Երեւանը պետք է շահագրգռված լինի իր ապրանքների` ռուսական շուկա տեղափոխման լրացուցիչ հնարավորություն ստանալու հարցում»,- ասաց նա:
Փորձագետը շեշտեց Հայաստանում ներդրումային միջավայրի բարելավման անհրաժեշտությունը, անհրաժեշտ է մտածել Ռուսաստանի եւ ԵԱՏՄ անդամ այլ երկրների հետ նոր նախագծերի մասին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, տրանսպորտային մեքենաշինությունը, համագործակցությունը ծառայությունների ոլորտում եւ տեղեկատվական-կոմունիկացիոն ոլորտի զարգացումը:
«Հայաստանն օտարերկրյա ներդրումների խիստ կարիք ունի: Ի տարբերություն հարեւան երկրների` մինչ այժմ Հայաստանի տնտեսության մեջ ուղղակի օտարերկրյա ներդրումներն աննշան դեր են խաղում: Բացի այդ, անհրաժեշտ է ճշգրտել տնտեսական զարգացման գերակայությունները: Ընդ որում, 2021 թվականին Հայաստանի տնտեսության աճի հիմնական շարժիչը պետք է դառնա ներքին սպառողի պահանջարկը` դրամական փոխանցումների վերականգնման հաշվին: Անհրաժեշտ է շեշտը դնել արտահանման զարգացման վրա, առաջին հերթին` դեպի Եվրասիական տնտեսական միություն` հաշվի առնելով այն, որ անդամակցությունը Միությանը դրական ազդեցություն է ունեցել երկրի տնտեսական աճի դինամիկայի վրա: Իհարկե, պետք է նաեւ որոշակի ֆինանսական աջակցություն լինի միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների, մասնավորապես` Եվրասիական զարգացման բանկի կողմից: Անհրաժեշտ է դիտարկել ԵԱՏՄ անդամների հետ համատեղ արտադրությունների ստեղծման հնարավորությունը, որոնք կենտրոնացած կլինեն երրորդ երկրների շուկաների վրա»,- հավելեց Արտյոմ Պիլինը:
Նրա խոսքով` տարբեր դրամավարկային քաղաքականությունները Միությունում էապես խոչընդոտում են եվրասիական ինտեգրման գործընթացին. երբ արտաքին տնտեսական իրավիճակը վատթարանում է, հիմնական վառելիքահումքային շուկաներում գներն ընկնում են, ապա ածխաջրածիններ ներկրող երկրների հետ շահերի բախում է առաջանում, այդ թվում` Հայաստանի:

Армении пока еще предстоит оценить масштабы потерь и только после этого скорректировать четкую экономическую политику, но очевидно, что рост экономики, который МВФ спрогнозировал для Армении в районе 1-3%, нельзя назвать полноценным восстановлением. Об этом в ходе видеомоста Ереван-Москва 29 января заявил доцент финансового университета при Правительстве России, экономист Артем Пылин.
По его словам, в лучшем случае экономика Армении может достичь уровня 4-го квартала 2019 года, то есть докризисных объемов, не раньше 2022 года, и это в том случае, если ситуация не ухудшится, поэтому надо думать над тем, какие возможности открываются перед Арменией, в том числе и в связи с разблокировкой транспортных коммуникаций в регионе.
«Это очень важная тема, поскольку Армения, которая долгие годы находилась в блокаде, получает реальную возможность иметь сухопутную границу с Россией через территорию Азербайджана. Ереван должен быть заинтересован в том, чтобы получить дополнительную возможность транспортировки своих товаров на российский рынок», - отметил он.
Эксперт подчеркнул необходимость улучшения инвестиционного климата в Армении, нужно думать и о совместных с Россией и другими членами ЕАЭС новых проектах в таких сферах, как сельское хозяйство, транспортное машиностроение, кооперация в сфере услуг, развитие информационно-коммуникационного сектора.
«Армения остро нуждается в прямых иностранных инвестициях. В отличие от соседних стран прямые иностранные инвестиции в экономике Армении играют пока незначительную роль. Кроме того, необходимо корректировать приоритеты экономического развития. При этом основным драйвером роста армянской экономики в 2021 году должен стать внутренний потребительский спрос за счет восстановления денежных переводов. Необходимо делать ставку на развитие экспорта, прежде всего, в Евразийский экономический союз с учетом того, что членство в Союзе позитивно сказалось на динамике роста экономики страны. Безусловно, должна последовать также определенная финансовая поддержка со стороны международных финансовых организаций, в частности Евразийского банка развития. Необходимо рассматривать возможности создания совместных производств с членами ЕАЭС, которые будут ориентированы на рынки третьих стран», - добавил Артем Пылин.
Разная денежно-кредитная политика в Союзе, по его словам, существенно тормозит процесс евразийской интеграции: когда происходит ухудшение внешнеэкономической конъюнктуры, падают цены на основных топливно-сырьевых рынках, то возникает конфликт интересов со странами импортерами углеводородов, в том числе с Арменией.