Reform UK կուսակցության առաջնորդ Նայջել Ֆարաժը և Պահպանողական կուսակցության առաջնորդ Քեմի Բադենոքը, որոնք տարիներ շարունակ մրցակցել են բրիտանացի աջերի ձայների համար, հայտնվել են Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնիի բարեհաճությունը շահելու անսովոր պայքարի մեջ, գրում է The Guardian-ը։
Հակամարտության առիթը դարձել է The Times թերթում հրապարակված հոդվածը։ Հոդվածում պնդում է արվում, որ Հռոմում կայացած հանդիպման ժամանակ Մելոնին զգուշացրել է Բադենոքին Ֆարաժի հետ համաձայնությունից, որն ուղղված է եղել աջ ուժերի միավորմանը։ Reform UK-ի և, ինչպես հաղորդվում է, հենց Մելոնիի թիմի բողոքներից հետո թերթը փոխել է նյութը և հեռացրել այդ պնդումը։
Ավելի ուշ Ֆարաժին մոտ կանգնած աղբյուրները հայտնել են The Guardian-ին, որ Մելոնին այս շաբաթ խոսել է քաղաքական գործչի հետ և ներողություն խնդրել առաջացած շփոթության համար։ Աղբյուրների վկայությամբ, Իտալիայի վարչապետը նաև շնորհավորել է Ֆարաժին Կլակտոնում վերջերս կայացած լրացուցիչ ընտրություններում տարած հաղթանակի առթիվ։
Reform UK-ի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ Մելոնիի թիմը կատարվածի առնչությամբ հայտնել է «խորը դժգոհություն և հիասթափություն»։ Միևնույն ժամանակ, Իտալիայի վարչապետի գրասենյակում ընդգծել են, որ Մելոնին «չի միջամտել և չի ցանկանում միջամտել բրիտանական կուսակցությունների ներքին քաղաքական դինամիկային և փոխհարաբերություններին»։
Հռոմ կատարած այցից հետո Բադենոքը Մելոնիի հետ համատեղ սելֆի է հրապարակել և նրա քաղաքական ոճը բնութագրել որպես «ուղղախոս և զգացմունքայնությունից զուրկ»։ Սակայն ծագած սկանդալը արագ փոխել է այս հրապարակման տոնայնությունը։
Պահպանողական կուսակցության նախկին ղեկավար անդամ Ռոբերտ Ջենրիկը, որն այժմ Reform UK-ից պատգամավոր է, հայտարարել է, որ Բադենոքը հայտնվել է «շատ անհարմար իրավիճակում»՝ մեղադրելով նրան Մելոնիին այնպիսի խոսքեր վերագրելու մեջ, որոնք նա չի ասել։ Ինքը՝ Ֆարաժը, նշել է, որ Իտալիայի վարչապետի ոչ մի ուղիղ մեջբերում չի տեսել, հղումն արվել է միայն հանդիպման մասին Բադենոքի պատմությանը։
Պահպանողական կուսակցությունում մերժել են կեղծ տեղեկատվություն տարածելու մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ Reform UK-ը փորձում է ուռճացնել այս պատմությունը, որպեսզի շեղի ուշադրությունը կուսակցությանը կատարված 5 մլն ֆունտ ստերլինգի նվիրատվության շուրջ սկանդալից։
Մելոնին, որն Իտալիայում իշխանության է եկել 2022 թվականին, վերջին տարիներին զգալիորեն ամրապնդել է իր դիրքերը միջազգային ասպարեզում։ Սեպտեմբերի 4-ին նրա կառավարությունը պետք է դառնա հանրապետության պատմության մեջ ամենաերկարակյաց մեկկուսակցական կաբինետը, իսկ ինքը՝ Մելոնին, հաջորդ տարվա ընտրություններից առաջ առաջատար է հարցումներում։
Հենց նրա քաղաքական հաջողությունն է Իտալիայի վարչապետին բրիտանացի աջերի համար դարձնում հատկապես գրավիչ գործիչ, ընդգծում է պարբերականը։
Ֆարաժը Մելոնիի հետ հարաբերություններ է պահպանում դեռ 2016 թվականից, իսկ Բադենոքը վերջին հանդիպումից հետո ակնհայտորեն ձգտում է ստանալ նրա աջակցությունը։
Միևնույն ժամանակ, Մելոնին արդեն ցույց է տվել, որ պատրաստ է հրապարակավ պաշտպանել իր անկախությունը նույնիսկ դաշնակիցների առաջ։ Վերջերս նա կտրուկ պատասխանել էր Դոնալդ Թրամփին այն բանից հետո, երբ նա ասել էր, թե Իտալիայի վարչապետը իբր «աղերսել» է իրեն G7 գագաթնաժողովում իր հետ լուսանկարվելու համար։ «Ո՛չ ես, ո՛չ Իտալիան երբեք չենք աղերսում», — հայտարարել է Մելոնին։

Лидер партии Reform UK Найджел Фараж и лидер Консервативной партии Кеми Баденок, годами конкурировавшие за голоса британских правых, оказались втянуты в необычную борьбу за расположение премьер-министра Италии Джорджи Мелони, пишет The Guardian.
Поводом для конфликта стала публикация в газете The Times. В статье утверждалось, что во время встречи в Риме Мелони предостерегла Баденок от соглашения с Фаражем, направленного на объединение правых сил. После протестов со стороны Reform UK и, как сообщается, команды самой Мелони газета изменила материал и убрала это утверждение.
Позднее источники, близкие к Фаражу, сообщили The Guardian, что Мелони на этой неделе поговорила с политиком и извинилась за возникшую путаницу. По их словам, итальянский премьер также поздравила Фаража с победой на недавних дополнительных выборах в Клактоне.
Представители Reform UK заявили, что команда Мелони выразила «глубокое недовольство и разочарование» произошедшим. При этом в офисе итальянского премьера подчеркнули, что Мелони «не вмешивалась и не хочет вмешиваться во внутреннюю политическую динамику и отношения между британскими партиями».
После поездки в Рим Баденок опубликовала совместное селфи с Мелони и назвала ее политический стиль «прямолинейным и лишенным сантиментов». Однако разгоревшийся скандал быстро изменил тональность этой публикации.
Бывший член руководства Консервативной партии Роберт Дженрик, ныне депутат от Reform UK, заявил, что Баденок оказалась в «очень неловком положении», обвинив ее в том, что она приписала Мелони слова, которых та не говорила. Сам Фараж отметил, что не увидел ни одной прямой цитаты итальянского премьера и сослался лишь на рассказ Баденок о встрече.
В Консервативной партии отвергли обвинения в распространении ложной информации, заявив, что Reform UK пытается раздуть историю, чтобы отвлечь внимание от скандала вокруг пожертвования партии в размере £5 млн.
Мелони, пришедшая к власти в Италии в 2022 году, за последние годы значительно укрепила свои позиции на международной арене. Ее правительство 4 сентября должно стать самым долгоживущим однопартийным кабинетом в истории республики, а сама Мелони лидирует в опросах перед выборами следующего года.
Именно ее политический успех делает итальянского премьера особенно привлекательной фигурой для британских правых, подчёркивает издание.
Фараж поддерживает с Мелони отношения еще с 2016 года, а Баденок после недавней встречи явно стремится заручиться ее поддержкой.
При этом Мелони уже демонстрировала готовность публично отстаивать свою независимость даже перед союзниками. Недавно она резко ответила Дональду Трампу после его слов о том, что итальянский премьер якобы «умоляла» его сфотографироваться с ней на саммите G7. «Ни я, ни Италия никогда не умоляем», — заявила Мелони.