Գամալեի անվան կենտրոնի մասնագետները փորձնական կստուգեն «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի արդյունավետությունը կորոնավիրուսի տարբեր նոր շտամների դեմ: Այս մասին հայտարարել է կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Գինցբուրգը «Ռոսիա-1» հեռուստաալիքով «Շաբաթօրյա լուրեր» Սերգեյ Բրիլյովի հետ հաղորդման եթերում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Խնդիր է դրված առաջիկայում փորձնական ստուգել «Սպուտնիկ V»-ով պատվաստված մարդկանցից ստացված շիճուկը այդ շտամների չեզոքացման գործում»,- ասել է գիտնականը:
Գինցբուրգն ավելի վաղ հայտնել էր, որ կենտրոնի գիտնականները զբաղվում են տեխնոլոգիայի մշակմամբ, որը թույլ կտա ինֆեկցիայի հարուցիչի գենոմում արագ փոփոխությունների դեպքում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի արագացված ստեղծում:
Դեկտեմբերի 21-ին ՀԱՀ իշխանությունները հայտարարել էին, որ երկրի հարավում աշնանը հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի նոր ձեւ: Վիրուսը, որ ստացել էր 501Y.V2 կամ B1.351 մակնշում, երկրում առաջացրել էր համաճարակի երկրորդ ալիք, որի պիկը գրանցվել էր հունվարի կեսին: Նախնական հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ կորոնավիրուսի այս տարատեսակը տարածվում է շատ մեծ արագությամբ:

Специалисты Центра им. Гамалеи экспериментально проверят эффективность вакцины «Спутник V» против различных новых штаммов коронавируса. Об этом заявил директор центра Александр Гинцбург в эфире программы «Вести в субботу» с Сергеем Брилевым на телеканале «Россия-1», передает ТАСС.
«Стоит задача в ближайшее время экспериментально проверить сыворотку, полученную от вакцинированных людей «Спутником V», в отношении вируса нейтрализации по отношению к этим штаммам», - рассказал ученый.
Ранее Гинцбург сообщил, что ученые центра занимаются разработкой технологии, которая позволит ускоренно создавать вакцины от коронавируса в случае быстрых изменений в геноме возбудителя инфекции.
Власти ЮАР 21 декабря прошлого года объявили, что осенью на юге страны была обнаружена новая форма коронавируса. Вирус, получивший маркировку 501Y.V2 или B1.351, вызвал в республике вторую волну эпидемии, пик которой пришелся на середину января. Предварительные исследования показывают, что эта разновидность коронавируса распространяется с очень большой скоростью.