Հայաստանի ողջ պատմության ընթացքում, ներառյալ խորհրդային շրջանը, Երեւանում չեն եղել այս քանակի աղբամաններ, ինչպես այսօր: Այս մասին փետրվարի 9-ին Երեւանի ավագանու նիստից հետո հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
«Ընդ որում՝ մեծ գումարներ ենք վճարել, որպեսզի աղբամաններն անպայման կափարիչով լինեն, բայց երբ կափարիչները փակ են լինում, աղբը ինչ-ինչ պատճառներով կողքն են նետում, այլ ոչ թե աղբամանի մեջ»,- հավելեց նա:
Նրա խոսքով՝ փողոցում աղբից ազատվելու լավագույն միջոցը այն սխալ տեղերում չթափելն է:
«Այս նորմը խախտելու համար պետք է տուգանք սահմանվի: Սա ամենաարդյունավետ միջոցն է»,- եզրափակեց Մարությանը:

За всю историю Армении, включая советский период, в Ереване не было того количества мусорных урн, как сегодня. Об этом в ходе ответов и вопросов после заседания Совета старейшин Еревана 9 февраля заявил мэр столицы Айк Марутян.
«Причем заплатили много денег, чтобы урны были обязательно с крышкой, но когда крышки бывают закрытыми, мусор бросают почему-то рядом, а не в урну»,- добавил он.
По его словам, самый вернуть путь избавиться от мусора на улице - не бросать его в неположенных местах.
«За нарушение этой нормы должен быть предусмотрен штраф. Это самая эффективная мера»,- заключил Марутян.