Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը հայտարարել է Աթենքում եւ հարակից շրջաններում կարանտին մտցնելու մասին՝ կորոնավիրուսի դեպքերի աճը զսպելու եւ առողջապահական ծանրաբեռնված ծառայությունների վրա ճնշումը թեթեւացնելու համար:
Նոր սահմանափակումները ներառում են երկրորդական խանութների եւ դպրոցների փակում փետրվարի 11-ից մինչեւ ամսվա վերջը:
«Չեմ թաքցնի՝ առաջիկա երկու ամիսներին սահմանափակումները կարող են մտցվել եւ հանվել՝ կախված տագնապի մակարդակից»,- ասել է նա:
Անցած օրվա ընթացքում Հունաստանում հայտնաբերվել է վարակի 1526 դեպք, ինչը կրկնակի գերազանցում է նախորդ օրվա ցուցանիշը։ Դրանց կեսը բաժին է ընկնում Աթենքի ավելի լայն տարածքին, իսկ COVID-19-ի հետ կապված մահերի թիվը հասել է 6017-ի:
Միցոտակիսը նշել է, որ Աթենքում հոսպիտալացումների ընդունման թվի աճը եւ կորոնավիրուսի ավելի վարակիչ տարբերակների հայտնաբերումը անհանգստացրել են իշխանություններին:
Այս պահին Հունաստանում Pfizer/BionTech-ի եւ Moderna-ի պատվաստանյութերով արվել է ավելի քան 400 000 պատվաստում, փետրվարի 15-ին նախատեսվում է սկսել 60-64 տարեկան մարդկանց պատվաստումները AstraZeneca պատվաստանյութերով:

Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис объявил о  введении карантина в Афинах и прилегающих районах, чтобы сдержать рост числа случаев коронавируса и ослабить давление на перегруженные службы здравоохранения.
Новые ограничения включают закрытие второстепенных магазинов и школ с 11 февраля до конца месяца.
«Не буду скрывать: в ближайшие два месяца ограничения могут быть введены и сняты в зависимости от уровня тревоги», - сказал он.
За последние сутки в Греции выявлено  1526 случаев заражения, что более чем вдвое превышает число, зарегистрированное днем ранее - половина из них приходится на более широкую территорию Афин, а количество смертей, связанных с COVID-19, достигло 6017.
Мицотакис  отметил, что новый рост числа госпитализаций в Афинах и обнаружение более заразных вариантов коронавируса встревожили власти.
На данный момент в Греции сделано более 400000 прививок вакцинами Pfizer / BionTech и Moderna, 15 февраля планируется начать вакцинацию людей в возрасте 60-64 лет прививками AstraZeneca.