Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը պնդում է, որ Կիպրոսի հիմնախնդրի լուծման միակ ճանապարհը լուծումն է երկու պետությունների հիման վրա. ֆեդերացիան, որին կողմ է Աթենքը, առաջիկա բանակցությունների օրակարգում չի լինի, փոխանցում է Reuters-ը:
Ավելի վաղ Հունաստանի եւ Կիպրոսի ղեկավարները հայտարարել էին, որ կողմ են Կիպրոսի խնդրի` ՄԱԿ-ի բանաձեւերի հիման վրա լուծմանը` մերժելով Թուրքիայի կողմից աջակցվող երկու պետությունների բանաձեւը: ՄԱԿ-ի հովանու ներքո բանակցությունները նախատեսված են հաջորդ ամիս:
Էրդողանը նաեւ հայտարարել է, որ չի կարող հանդիպել Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ` չնայած երկրների միջեւ բանակցությունների վերսկսմանը միջերկրածովյան տարաձայնությունների շուրջ: Էրդողանը նշել է, որ Միցոտակիսը «մարտահրավեր է նետել» իրեն, եւ Հունաստանի վարչապետին կոչ է արել «ճանաչել իր սահմանները»:

Turkish President Tayyip Erdogan insists on a two-state solution to the Cyprus issue; the federation advocated by Athens will not be on the agenda of the upcoming talks, Reuters reported.
Earlier, the leaders of Greece and Cyprus said that they are in favor of solving the Cyprus issue on the basis of UN resolutions, rejecting the two-state formula, supported by Turkey. Negotiations under the auspices of the UN are scheduled for next month.
Erdogan also said that he could not meet with Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis, despite the resumption of talks between the countries over the differences in the Mediterranean. Erdogan noted that Mitsotakis challenged him. The Turkish leaders called on the Greek PM to know his limits.