Բրիտանիան, Ֆրանսիան եւ Գերմանիան մտահոգություն են հայտնել ուրանի 60 տոկոս հարստացման ուղղությամբ Իրանի վերջին քայլերի կապակցությամբ:
«Ֆրանսիայի, Գերմանիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունները (E3) խիստ մտահոգությամբ նշում են Իրանի հայտարարությունն այն մասին, որ նա կսկսի ուրանի հարստացումը մինչեւ 60 տոկոս՝ օ առաջադեմ ցենտրիֆուգների կիրառմամբ, ինչպես Իրանն ապրիլի 13-ին հայտնել էր ՄԱԳԱՏԷ-ին»,- ասվում է երեք երկրների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Սա լուրջ իրադարձություն է, քանի որ բարձր հարստացված ուրանի արտադրությունը կարեւոր քայլ է միջուկային զենքի արտադրության մեջ: Իրանն այս մակարդակով հարստացման իրական քաղաքացիական կարիք չունի»,- կարծում են նրանք:
«Մենք նաեւ մեր մտահոգությունն ենք հայտնում այն ​​լուրերի կապակցությամբ, որ Իրանը նախատեսում է 1000 լրացուցիչ ցենտրիֆուգներ տեղադրել Նաթանզում, ինչը էապես կբարձրացնի Իրանի՝ ուրանի հարստացման կարողությունները:
Իրանի հայտարարությունները հատկապես ցավալի են՝ հաշվի առնելով, որ դրանք արվել են այն ժամանակ, երբ ԳՀՀԾ-ի բոլոր անդամները եւ Միացյալ Նահանգներն առարկայական քննարկումներ են սկսել՝ ԳՀՀԾ-ի վերակենդանացման եւ վերականգնման նպատակով արագ դիվանագիտական ​​լուծում գտնելու համար: Իրանի վտանգավոր հաղորդումը հակասում է այս քննարկումների կառուցողական ոգուն եւ բարեխղճությանը:
Վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո մենք մերժում ենք ցանկացած դերակատարի ձեռնարկած սրման բոլոր միջոցները եւ կոչ ենք անում Իրանին չբարդացնել դիվանագիտական ​​գործընթացը»:

Великобритания, Франция и Германия  выразили  озабоченность по поводу последних шагов Ирана по обогащению урана до 60%.
«Правительства Франции, Германии и Великобритании (E3) с серьезной озабоченностью отмечают заявление Ирана о том, что он начнет обогащение урана до 60% с использованием усовершенствованных центрифуг, о чем Иран сообщил МАГАТЭ 13 апреля», - говорится в совместном заявлении трех стран.
«Это серьезное событие, поскольку производство высокообогащенного урана представляет собой важный шаг в производстве ядерного оружия. У Ирана нет реальной гражданской потребности в обогащении на этом уровне», - считают они.
«Мы также выражаем нашу обеспокоенность  в связи с новостями о том, что Иран планирует установить 1000 дополнительных центрифуг в Натанзе, что значительно увеличит мощности Ирана по обогащению урана.
Заявления Ирана вызывают особенное сожаление, учитывая, что они сделаны в то время, когда все участники СВПД и Соединенные Штаты начали предметные обсуждения с целью найти быстрое дипломатическое решение для активизации и восстановления СВПД. Опасное сообщение Ирана противоречит конструктивному духу и добросовестности этих обсуждений.
В свете недавних событий мы отвергаем все меры по эскалации, предпринимаемые любым субъектом, и призываем Иран не усложнять дипломатический процесс».