Մենք ակնկալում ենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին ուղղված նամակի պատասխանը կստացվի ապրիլի 24-ին: Այս մասին ապրիլի 21-ին կայացած մամուլի ասուլիսին ասաց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը:
Թանգարանի տնօրենը նշել է, որ սա կարեւոր քայլ կլինի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում: «Պաշտոնապես հաղորդվել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին ուղղված նամակը հասել է հասցեատիրոջը: Միացյալ Նահանգների նախագահի ճանաչումը շատ բան կփոխի, քանի որ Միացյալ Նահանգներն աշխարհի գերհզոր պետությունը եւ ՆԱՏՕ-ի առաջատար անդամներից մեկն է:
Հուսով եմ, որ Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կշարունակվի առանձին օրենքների, առանձին պատժամիջոցների տեսքով 100 տարի առաջ ցեղասպանություն իրականացրած պետության դեմ, որն այսօր էլ շարունակում է ցեղասպան քաղաքականություն վարել: Այսինքն՝այս պետության մոտ Հայաստանի նկատմամբ ոչինչ չի փոխել: Դա մենք տեսանք վերջին պատերազմի ժամանակ, երբ Հայաստանի դեմ դիտավորյալ կերպով ագրեսիվ քաղաքականություն էր տարվում: Կարծում եմ, որ Ցեղասպանության ճանաչումը սանձահարման պես մի բան կլինի»,- ասաց Մարությանը:

YEREVAN. – We expect that the response to the letter addressed to US President Joe Biden, and calling for the recognition of Armenian Genocide, will be received on April 24. The director of the Armenian Genocide Museum-Institute in Yerevan, Harutyun Marutyan, told this to a press conference Wednesday.
He noted that this will be an important step in the international recognition of the Armenian Genocide. "It has been officially reported that the letter addressed to US President Joe Biden has reached the addressee. Recognition by the president of the United States will change a lot, as the United States is a world superpower and one of the leading members of NATO.
I hope that the Armenian Genocide’s recognition by the United States will be continued in the form of separate laws, separate sanctions against the country [i.e., Turkey] that committed genocide [more than] 100 years ago, which continues to pursue a genocidal policy today; that is, nothing has changed in this country towards Armenia. We saw it during the last [Artsakh (Nagorno-Karabakh)] war, when a deliberately aggressive policy was pursued against Armenia. I believe that the recognition of the Genocide will be something like restraint," Marutyan added.