ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից հետո Թուրքիան պետք է անհապաղ լիակատար վերահսկողություն հաստատի «Ինջիրլիք» ավիաբազայի վրա եւ այնտեղ տեղակայված ամերիկյան զորքերը վերադարձնի Միացյալ Նահանգներ: Այսպիսի կարծիք է շաբաթ օրը ՏԱՍՍ-ի թղթակցին տված հարցազրույցում հայտնել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքը:
«Թուրքական զինված ուժերը պետք է անհապաղ լիակատար վերահսկողություն հաստատեն «Ինջիրլիք» ավիաբազայի վրա եւ 15 օրվա ընթացքում տուն ուղարկեն այնտեղ գտնվող ամերիկացի զինվորականներին»,- համոզված է քաղաքական գործիչը:
Թուրքիայում առաջին անգամ չէ, որ խոսակցություններ են ծագում ամերիկյան զինվորականների համար այս ավիաբազան փակելու հավանականության մասին: Սովորաբար Անկարայի նման հռետորաբանությունը ծագում է Վաշինգտոնի կողմից սպառնալիքների լույսի ներքո, սակայն այդ ուղղությամբ գործը դեռ չի հասել որեւէ հստակ քայլի:

Турция после признания президентом США Джо Байденом геноцида армян должна незамедлительно установить полный контроль над авиабазой Инджирлик и вернуть находящихся на ней американских военнослужащих в Соединенные Штаты. Такое мнение выразил в субботу в интервью корреспонденту ТАСС председатель партии «Родина» Догу Перинчек.
«Вооруженные силы Турции должны немедленно установить полный контроль над авиабазой Инджирлик и в течение 15 дней вернуть домой находящихся на ней американских военных», - уверен политик.
В Турции уже не в первый раз возникают разговоры о вероятности закрытия этой авиабазы для американских военных. Обычно подобная риторика Анкары возникает в свете угроз из Вашингтона, однако до каких-либо конкретных шагов в этом направлении дело еще не доходило.