Լիբանանը հույս ունի, որ Սաուդյան Արաբիան կվերանայի լիբանանյան ապրանքների արգելքը, որը սահմանվել էր կապված այն բանի հետ, ինչը Էր Ռիադն անվանել է թմրանյութերի մաքսանենգության աճ, հաղորդում է Reuters-ը:
Կառավարությունը Լիբանանի դատախազին խնդրել է շարունակել այդ հարցով հետաքննությունը եւ արդյունքների մասին տեղյակ պահել սաուդյան պաշտոնյաներին, ասվում է նախագահի հայտարարության մեջ:
Անցյալ շաբաթ Սաուդյան Արաբիան արգելել էր իր տարածքով լիբանանյան բանջարեղենի եւ մրգերի ներմուծումն ու մաքսանենգությունը՝ կապված թմրանյութերի մաքսանենգության աճի հետ: Մրգերի եւ բանջարեղենի տարեկան առեւտուրը 24 միլիոն դոլար է կազմում:
Նախագահ Միշել Աունը լիբանանյան անվտանգության ուժերին խնդրել է ակտիվացնել մաքսանենգության դեմ պայքարի գործողությունները այն դեպքում, երբ վարչապետի պաշտոնակատար Հասան Դիաբը ասել է, որ Լիբանանը պատրաստ է պայքարել թմրանյութերի վաճառքի ցանցերի դեմ: «Մենք վստահ ենք, որ Սաուդյան Արաբիան եւ Պարսից ծոցի բոլոր երկրները լավ գիտեն, որ լիբանանյան ապրանքների արգելքը չի դադարեցնի թմրանյութերի մաքսանենգությունը, եւ միայն մեր համագործակցությունը կօգնի դադարեցնել դա»,- ասել է նա:
Մտավախություն է առաջացել, որ արգելքը, որն ուժի մեջ է մտել կիրակի օրը, կտարածվի Պարսից ծոցի մյուս երկրներում այն բանից հետո, երբ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Քուվեյթը եւ Օմանը հանդես գան Սաուդյան Արաբիայի որոշմանը սատարող հայտարարություններով:

Ливан надеется, что Саудовская Аравия пересмотрит запрет на ливанскую продукцию, введенный в связи с тем, что Эр-Рияд назвал ростом контрабанды наркотиков, передает Reuters.
Правительство попросило прокурора Ливана продолжить расследование по этому вопросу и информировать саудовских чиновников о результатах, говорится в заявлении президента.
На прошлой неделе Саудовская Аравия запретили ввоз и провоз ливанских овощей и фруктов через свою территорию в связи с ростом контрабанды наркотиков.  Ежегодный объем торговли фруктами и овощами составляет 24 миллиона долларов.
Президент Мишель  Аун просил силы безопасности Ливана активизировать операции по борьбе с контрабандой, в то время как и.о. премьер-министра Хасан Диаб сказал, что Ливан готов бороться с сетями  наркотрафика. «Мы уверены, что Саудовская Аравия и все страны Персидского залива хорошо знают, что запрет на ливанскую продукцию не остановит контрабанду наркотиков, и только сотрудничество между нами поможет остановить это», - сказал он.
Высказывались опасения, что запрет, вступивший в силу в воскресенье, распространится на другие страны Персидского залива после того, как Объединенные Арабские Эмираты, Кувейт и Оман выступят с заявлениями в поддержку решения Саудовской Аравии.